FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

İşi kapmanı sağlayacak 3 püf noktası

Belki iş hayatının henüz başındasın belki de iş değişikliği yapmak istediğin için başvurular yapıyorsun. Senin gibi binlerce insanın aynı niyetle hareket

İşi kapmanı sağlayacak 3 püf noktası

Belki iş hayatının henüz başındasın belki de iş değişikliği yapmak istediğin için başvurular yapıyorsun. Senin gibi binlerce insanın aynı niyetle hareket ettiğini varsayarsak, diğerleri arasından ön plana çıkabilmen için ayırt edici birçok özelliğe sahip olman gerekiyor. Peki, başvurduğun pozisyon için en uygun aday olduğunu nasıl gösterebilirsin?

İyi hazırlanmış özgeçmiş

Seni yüz yüze tanımayan insanlar, ilk önce hazırladığın özgeçmişinle tanışıyor. Özgeçmiş dediğimiz şey, işe başvurmak için hazırlanmış bir belgeden daha fazlasını ifade ediyor. Özgeçmiş için seni hiç tanımayan ve görmeyen birine, kendini kelimelerle anlatmanı sağlayan bir araç demek doğru olabilir.

Özgeçmiş hazırlarken öncelikle “Başvurduğun işin aranan niteliklerinde geçen becerilerin, kelime olarak özgeçmişinde de bulunmasına” dikkat et. Görsel olarak olabildiğince sade, ancak net olarak niteliklerini anlatan bir yazı dilinin olmasını da önemse. İmla hatası yapmadığına emin ol. Bazı firmalar özgeçmişlerde fotoğraf şartı aramasa da isteyen yerler olabildiği için özgeçmişine ekleyeceğin fotoğrafın profesyonel durmasına dikkat et. Arkadaş ortamında çekilmiş bir fotoğraf, yahut sanatsal bir çekim profesyonel bir imaj yaratmayabilir.

Kendinden emin görünüş

Özgeçmişinden etkilenildiğini ve mülakata çağrıldığını varsayalım. Bu aşamada öncelikle mülakata vaktinde gitmelisin.

Araştırmalara göre yeni tanışılan insanlarla ilgili temel izlenim, ilk 30 saniye içerisinde ediniliyor. Kısa bir zaman diliminde, seni hiç tanımayan kişilerle bir araya gelerek bundan sonra seninle çalışmaları için onları ikna etmeye çalışmak hiç kolay iş değil. Bu nedenle güven veren, profesyonel bir imaj çizmelisin. Örneğin; ütüsüz ve salaş bir kıyafet seçimi özensiz bir imaj oluşturur.

Şimdi çok can alıcı bir konudan bahsedeceğim…

Profesyonel imaj, güven vermek diye bahsettik; ancak buradan çıkaracağın sonuç, herkes takım elbise ve döpiyesle görüşmelere gitsin olmamalıdır. Kendi rengini, karakterini de ufak detaylarla görüşmede yansıtman farkını ortaya koymana destek olacaktır. Erkekler için şık bir takım elbise seçimine, şık bir kol düğmesi yahut iyi seçilmiş koyu tonlarda bir kravat gayet profesyonel bir imaj çizecektir.

Renklerin psikolojideki etkisine göre; kırmızı, mor gibi canlı tonlarda bir kravat tercih etmen karşı tarafa dominant, agresif gibi yanlış psikolojik mesajlar da verebilir. Bu sebeple lacivert, bordo, füme gibi tonlarda kravat seçimi yapman daha yerinde olacaktır.

Kadınlar içinse; kumaş bir elbise kurtarıcı bir parça olabilir. Klasikten şaşmak istemeyenler de beyaz gömlek ve pastel tonlarda bir fular ile zarif bir görüntü yakalayabilir, diğer adaylardan farklı görünebilir.

Pozitif davranış

Özgeçmişin ve dış görünüşünden sonra seni bir bütün olarak tamamlayacak en önemli şey, pozitif duruşun olacak. İlgili firmaya pozitif katma değer sağlayacağına görüşmeciyi ikna etmelisin. Güler yüzün ve ölçülü samimiyetin karşı tarafta mutlaka iyi enerjiler bırakacaktır.

Konuk Yazar: Ebru Keser Kayrak / Yaşam Koçu ve Eğitmen

KAYNAK : https://www.kariyer.net/kariyer-rehberi/isi-kapmani-saglayacak-3-puf-noktasi/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ