FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Çalışanlar, yeni çalışma düzenini net olarak bilmek istiyor

Çalışanlar, yeni çalışma düzenini net olarak bilmek istiyor

Citrix’in yaptırdığı son araştırma, çalışanların “yeni normale” geçiş yapıldıktan sonra esnek çalışma sisteminin devam edip etmeyeceğine dair kesin bir duruş istediğini ortaya koydu. İşte, detaylar ve araştırmadan öne çıkan diğer veriler!

Citrix, pandeminin ofis çalışanlarının uzaktan çalışmaya yönelik algıları üzerindeki etkisini göstermek amacıyla Birleşik Krallık, Fransa, Almanya, İsviçre, Hollanda ve Güney Afrika’nın yer aldığı Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesini kapsayan, 4250 ofis çalışanının katıldığı bir araştırma yaptı. Araştırmaya göre, katılımcıların %82’si, uzaktan çalışma modelinin pandemi sonrasında daha yaygın olarak benimseneceği konusunda hemfikir. Araştırmaya katılanların yarısından fazlası (%52’si), gelecekte hem ofisten hem de uzaktan çalışabileceği hibrit bir modeli tercih edeceğini söylerken yalnızca %14’ü gelecekte her gün ofise gitmek istediğini belirtiyor.

Geçtiğimiz 12 ay boyunca operasyonel zorluklara odaklanan işletmeler, son derece belirsiz bir dönemde ayakta kalabilmek ve hizmet sürekliliğini sağlayabilmek için ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştı. Ancak sıradaki aşama, pandemi sonrası dünyada kuruluşlarının temel değerlerini belirlemek üzere zaman ve kaynak ayırdıkları, işlerin toparlanıp geliştirilmesine olanak sağlayacak bir çalışan deneyimi oluşturdukları bir aşama olacak.

Katılımcıların çoğu uzaktan çalışmak istiyor!

Araştırmanın ortaya koyduğu üzere uzaktan ve esnek çalışma seçenekleri, gelecekte üstün yetenekli çalışanları cezbetmenin ve elde tutmanın anahtarı olacak. Öyle ki araştırmaya katılanların %45’i, iş değişikliğine gidecek olsa yalnızca uzaktan çalışma olanağı sunan bir pozisyonu kabul edeceğini öne sürüyor. Bu veriler çalışanların pandeminin esneklik ve özgürlük düzeylerinde yarattığı artışı ortaya koyuyor. Örnek vermek gerekirse bu araştırma, katılımcıların %36’sının geçen yıla kıyasla yeni kişisel projelere başlama olasılığının daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Buna ek olarak katılımcıların %24’ünün de ek bir işe girme veya birden fazla kariyere atılma olasılığı daha yüksek.

İşletmeler, pandemi sonrasında çalışanlarına “onlara en iyi gelecek yerde çalışma seçeneği” sunduklarında daha bağlı ve mutlu bir çalışan nesli yetiştirme şansına da sahip olacak gibi görünüyor. Uzaktan çalışma modeli, yeni ve var olan üstün yetenekli çalışanları cezbetmek ve elde tutmak için en büyük önceliklerden ve farklılaştırıcı unsurlardan biri olacak gibi duruyor. İşletmelerin de geleceklerini koruma altına almak için hibrit çalışma stratejilerini sağlamlaştırmaları gerekiyor.

Pandemi sonrası yeni normalde şirketlerin ne gibi uygulamaları hayata geçirmeyi planladığını öğrenmek için İK Blog Özel Gündem köşemize göz atabilirsin.

KAYNAK : https://www.kariyer.net/kariyer-rehberi/calisanlar-yeni-calisma-duzenini-net-olarak-bilmek-istiyor/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ