FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Yellen Powell’ı destekliyor, büyük firmalar zarar gördü, petrol yükselişte – Piyasalarda neler oluyor?

Yazar: Geoffrey Smith  Investing.com — Jerome Powell, ikinci dönemde de başkan olma kampanyasında önemli bir müttefik kazandı. Joe Biden …

Yellen Powell’ı destekliyor, büyük firmalar zarar gördü, petrol yükselişte – Piyasalarda neler oluyor?

Yazar: Geoffrey Smith 

Investing.com — Jerome Powell, ikinci dönemde de başkan olma kampanyasında önemli bir müttefik kazandı. Joe Biden, Afganistan’dan kaotik bir şekilde çıkışını düzene sokmaya çalışırken bazı sorunlar yaşıyor. California’da bir mahkeme, büyük firmaların bağımsız şekilde iş alan kişilere personel gibi davranmaktan muaf olmaları kararını reddettikten sonra hisseler zarar gördü. Avrupa ekonomisi Ağustos ayında yavaşladı. Petrol ise Çin’in, Temmuz ayından beri ilk defa yeni vaka olmadığını bildirmesinin ardından toparlandı.

23 Ağustos Pazartesi günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Yellen’ın, ikinci dönem için Powell’ı desteklediği söyleniyor

Jerome Powell’ın ikinci kez Fed başkanı seçilme şansı önemli ölçüde arttı.

Bloomberg haberine göre Hazine Bakanı Janet Yellen, Beyaz Saray danışmanlarına Powell’ın ikinci kez başkan olmasını desteklediğini söyledi.

 Bu bilgi, Fed’in Jackson Hole sempozyumunda tahvil alım programını küçültmeye başlayacağı sinyalini vermesi için Powell’a güven aşılayabilir.

Ancak Cuma günü Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan’ın yaptığı açıklamalar, alımların azaltılmaya başlama olasılığını bir nebze düşürdü. Kaplan, salgın risklerinden dolayı Fed’in, teşvik konusunda esnek olmak zorunda olduğunu söyledi.

2. Müttefikler Afganistan’dan tahliye sürecinin uzatılması için baskı yaparken Biden havayollarını hazırlıyor

ABD kuvvetleri ile destek personelinin Afganistan’dan tahliye sürecini uzatma önerilerinin, Taliban tarafından reddedildiği söylendi.

ABD Başkanı Joe Biden, Afganistan hükümetinin çöküşü ve akabinde İslamcı militanların tekrar iktidara gelmesiyle beraber yaşanan kaotik sahnelerin ardından yoğun baskı altına girdi. Hafta sonu, sivilleri güvenli bir yere taşımak için altı sivil havayolundan 18 uçak hazırlanmasını sağladı.

Geçen hafta eleştirilerin bir diğer hedefi olan İngiltere Başbakanı Boris Johnson da Salı günkü G7 zirvesinde, geçtiğimiz 20 yıl batılı kuvvetlerle çalıştıkları için Taliban’ın öfkesi ile karşı karşıya olan Afganların tahliyesi için Biden’den tahliye tarihinin uzatılmasını isteyecek. Taliban sözcüleri Pazartesi günü Reuters’a verdikleri demeçte şimdiye kadar uzatma talebi almadıklarını söyledi.

3. Borsalar yüksek açılacak ancak dev isimler can çekişiyor

ABD’nin hisse senedi piyasaları yüksek açılacak. Çin’in Temmuz ayından beri ilk defa yeni bölgesel vakalar bildirmemesinin ardından risk iştahı geri döndü.

 Dow Jones 145 puan artarken S&P 500 ve Nasdaq 100 %0,3 artış yaşadı.

İlgi çekebilecek hisseler arasında Uber (NYSE:UBER), Lyft (NASDAQ:LYFT) ve DoorDash var. California üst mahkemesi Cuma günü bu şirketlerin, çalışanlara sürücü muamelesi yapma zorunluluğundan muaf olmalarının anayasaya aykırı olduğuna hükmetti.

4. Avrupa ekonomisi bir nebze yavaşladı; Bundesbank uyarıyor

IHS Markit’in satın alma müdürleri endeksine göre Euro bölge ekonomisi, Ağustos ayında beklenenden daha çok yavaşladı ancak hızlı bir tempoda büyümeye devam etti.

Euro Bölgesi’nin ön PMI okuması, Ağustos ayında tüm zamanların yüksek seviyesi olan 60,2 puandan 59,5 puana düştü. Son vaka dalgası iş veya tüketici faaliyetlerini etkilemeye yetti. İngiltere’de bileşik PMI 59,2 puandan 55,3 puana sert bir düşüş gerçekleştirdi.

Her iki raporda da tedarikçilerin tedarik süreleri büyük oranda uzadı, bu da salgının tedarik zincirlerinde yol açtığı aksaklıkların hala devam ettiğini gösterdi. İngiltere Sanayi Konfederasyonu, fabrika envanterlerinin şimdiye kadar görülmemiş seviyelere düştüğü konusunda uyardı.

Öte yandan Bundesbank, aylık raporunda Delta varyantı yüzünden Almanya ekonomisinin büyüme beklentileri altında kalabileceğini söyledi. Ayrıca enflasyon baskılarının beklenenden daha büyük yaşandığını da belirtti.

5. Çin’deki gelişmelerin ardından petrol yükseldi

Covid-19 ve arz-talep dengesine etkisiyle ilgli endişelerden dolayı geçen hafta %8 düşüş yaşayan ham petrol fiyatları, Çin’in geçen aydan beri ilk kez bölgesel olarak yeni vaka olmadığını bildirmesinin ardından toparlandı.

WTI %2,9 artışla 63,91 dolar olurken Brent %3,0 yükselerek 66,98 dolara ulaştı.

Cuma günkü bir rapor, ham petrol vadeli işlemlerde spekülatif net pozisyonların, geçen hafta dokuz ayın en düşük seviyesine gerilediğini gösterdi.

Hafta sonu İsrail başbakanı Naftali Bennet, Perşembe günkü toplantıda İran’ın nükleer silah yapmaya bir adım daha yaklaşmasına yol açacak bir adım olan, yüksek kalitede uranyum rafinajına devam etmesi için ülke üzerindeki yaptırımların kaldırılmasıyla ilgili görüşme planlarından vazgeçmesi için Joe Biden’e baskı yapacağını söyledi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ