FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Kendine uygun işi nasıl bulursun?

Kendine uygun işi nasıl bulursun?

Üniversiteden mezun oldun ve iş arıyorsun, ancak nereden başlayacağını bilemiyorsun. Merak etme, sana yardımcı olacak öneriler bu yazımızda!

Yaz mevsiminin geride kalmasıyla iş başvurularının yoğunlaştığı o malum süreç de başladı. Üniversite sonrası şaşkınlığı atamamış olmak, nereden nasıl başlayacağını bilememek, sektörel bilgi ve deneyim eksikliği gibi nedenlerle yeni mezun bir kişinin panik yapması normal. Bu aşamada önemli olan kişinin hangi işi yapabileceğini keşfetmesi.

İşte, kişiye uygun işi anlayabilmek için öneriler:

Çocukken ne olmak istedin?

Çocukken hayalin büyüyünce doktor, astronot veya balerin mi olmaktı? Her şeyin ulaşılabilir ve kolay gözüktüğü o zamanlardan günümüze gelecek olursak, aslında sadece sevilen bir işi yapmanın bile çok daha kompleks bir süreci içerdiğini anlayabilirsin.

Bu nedenle işleri yoluna sokmanın ilk kuralı kişinin yeteneklerini, en basitinden zoruna kadar yapmaktan keyif aldığı tüm işleri ve gelecekte kendini yaparken hayal ettiği tüm işleri masaya yatırmasından geçiyor. Öne çıkan veya geri plana düşen fikirler, kişiye ilk aşamada büyük fayda sağlayacaktır.

Unvan mı ilham mı?

Kişinin unvana ne kadar önem verdiğini de bilmesi gerekiyor. Unvanlar, terfiler ve yüksek maaşlı pozisyonlar genelde kurumsal yapılarda söz konusu. Bu yapılarda iş tatmini olduğu kadar stres ve problem de var. Unvan hedefim değil, özgür olabildiğim, bana ilham veren eğlenceli, dingin bir işim olsun istiyorsan, yönünü başka tarafa çevirmen ve bu tür bir işin de farklı şartlara sahip olduğunu bilmen gerekiyor.

Araştırma, plan, hareket

Yukarıdaki maddelerle ilgili kafanda iyi kötü bazı düşünceler belirdiyse sıra opsiyonları araştırmaya geliyor. İnternet elimizin altındaki en büyük araç. İnternet aracılığıyla merak ettiğimiz işi fiilen yapan kişilere ulaşmamız çok kolay. İster Yeni Zelanda’da ister yaşadığımız şehirde olsun, mutlaka merak ettiklerimizi işin uzmanına sormakta fayda var. Duyacağın bir kelime fikrini tamamen değiştirmeni ya da doğru bir karar verdiğinden emin olmanı sağlayabilir.

Araştırma sonrası iş arama sürecini kolaylaştıracak basit bir plan yapmanın da şart olduğunu söyleyelim.

Söz konusu işi nerede aramalıyım? Kime danışmalıyım? O işi yapmak için nelere ihtiyacım var? Kendimi geliştirmem gereken yönler neler? İş ararken zamanımı nasıl verimli kullanırım? gibi soruları cevaplamak sana yol gösterecektir.

Ardından harekete geçerek, karşında duran sürprizli yola çıkabilirsin. Yaptığın hazırlıklar seni hem güçlü hem de sabırlı kılacaktır. Kararını verdiğinde, sana uygun iş ilanlarından haberdar olmak için Kariyer.net iş ilanları sayfasını takipte kalmayı sakın unutma!

KAYNAK : https://www.kariyer.net/kariyer-rehberi/kendine-uygun-isi-nasil-bulursun/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ