FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Avrupa Merkez Bankası, Bitcoin, baz metaller – Piyasalarda neler oluyor?

Yazar: Geoffrey Smith  Investing.com – Avrupa piyasaları, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Perşembe günkü toplantıda tahvilleri azaltabileceği …

Avrupa Merkez Bankası, Bitcoin, baz metaller – Piyasalarda neler oluyor?

Yazar: Geoffrey Smith 

Investing.com – Avrupa piyasaları, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Perşembe günkü toplantıda tahvilleri azaltabileceği korkuları üzerine alt üst oldu. Kanada ve Polonya merkez bankaları, kontrolden çıkmış enflasyonla ne yapacaklarına karar vermek için toplanacak. ABD borsası, ekonomik durgunluk korkuları arasında düşük açılacak ve Bitcoin, El Salvador’da Salı günü yaşanan fiyaskonun ardından hala düşüşte. Baz metal fiyatları ve enerji maliyetleri yükselmeye devam ediyor.

İşte 8 Eylül Çarşamba günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. ECB korkuları Avrupa piyasalarını vurdu

ECB’nin, Perşembe günkü konsey toplantısında niceliksel genişleme programını azaltmaya başlayabileceğine dair yeni bir uyarının ardından Avrupa piyasaları düşüş yaşadı.

Avusturya Ulusal Bankası yöneticisi Robert Holzmann, beklenenden daha iyi gelen büyüme rakamları sayesinde bankanın, tahvil alımlarını piyasaların beklediğinden daha hızlı bir şekilde azaltabileceğini söyledi. İyi bilinen bir şahin olan Holzmann’ın açıklamaları, Euro bölgesi GSYH okumasına yapılan artış yönlü revizyon ile uyumlu.

Analistler, ECB’nin aylık varlık alımlarındaki bir düşüşün, yılın başlarında tahvil getirilerindeki artışın önüne geçmek için artırıldığı göz önüne alındığında, onları yalnızca yılın başında bulundukları konuma geri getirebileceğini belirtiyor. Euro dolar karşısında %0,2 düşüş ile 1,1814 dolara gerilerken Euro Stoxx 600 %0,8 geriledi.

2. Kanada ve Polonya merkez bankaları, enflasyon çelişkisi ile karşı karşıya

Diğer merkez bankaları da politika kararı açıklayacak. Delta varyantının yayılması ile ekonomide yavaşlama başladığından Kanada Bankası’nın, politik sıkılaşmadan uzak durması bekleniyor. Karar yerel saat ile 10.00’da açıklanacak.

Diğer yandan Polonya Merkez Bankası, enflasyonun Ağustos ayında 10 yılın yükseğine çıkmasının ardından faizleri artırma konusunda daha çok baskı altında. Kararı yerel saat ile 11.30’da paylaşılacak.

Rusya merkez bankasının ise Cuma günkü toplantıda temel faizi artırması bekleniyor. Bugün yayınlanacak olan Ağustos ayı enflasyon verileri, bankanın düşüncesini güçlü bir şekilde etkileyecek.

3. Borsa düşük açılacak; gözler JOLTs anketinde

ABD borsası, son vaka dalgasından dolayı ekonomide yavaşlama endişeleri arasında kaybını artıracak.

Dow Jones 54 puan düşerken S&P 500 ve Nasdaq 100 %0,1’in altında düşüş yaşadı.

Günün esas ekonomi verisi, JOLTS iş olanakları anketi olacak. Açık pozisyonların sayısı son aylarda üst üste dört kez yüksek seviyelere ulaştı.

İlgi odağında olabilecek hisseler arasında Çin’in elektrikli araç üreticisi Nio (NYSE:NIO) ve tanışma sitesi operatörü Bumble var. Her ikisi de Salı günü ikincil bir hisse arzı duyurdu. PayPal (NASDAQ:PYPL) de ‘şimdi al sonra öde’ finans-teknolojisi Paidy’yi 2,7 milyar dolar karşılığında almayı kabul ettikten sonra ilgi çekecek.

4. El Salvador sonrası Bitcoin, iyileşmeye çalışıyor

Bitcoin ve diğer kripto paralar, Salı günkü sert düşüşün ardından kayıplarını kısmen telafi etti. Salı günü Bitcoin, El Salvador’da yasal ödeme aracı olarak kabul edildi ancak sürekli bir coşku yaratamadı.

Bitcoin %9,8 düşüşle 46.152 dolar oldu. Ethereum %11 ve Cardano %12 kaybetti.

El Salvador hükümeti, teknik sorunlardan dolayı Salı günü cüzdan uygulaması Chivo’ya kayıtları askıya almak zorunda kaldı. Bu fiyasko, ülke vatandaşları arasında girişime yönelik yaygın güvensizliği derinleştirdi.

Altı yıllık yasal görev süresinin de ötesinde iktidarda kalmaya çalışma girişimlerinin sonucunda popülaritesi zarar gören Başkan Nayib Bukele, Twitter (NYSE:TWTR) aracılığı ile yaptığı açıklamada hükümetin, düşüşü 150 Bitcoin almak için kullandığını söyleyerek özür dilemedi.

5. Alüminyum 13 yılın yükseğinde; çelik ve enerji fiyatları yükseliyor

Emtia fiyatları, yoğun enflasyon baskısının ceplere yansıdığını göstermeye devam ediyor. Alüminyum vadeli işlemleri 13 yılın yükseğini görürken sıcak haddeli çelik bobin fiyatı, yaklaşık 2.000 dolar oldu. Her ikisi de Çin’in, yurtiçi üretimin yarattığı kirliliği azaltma çabalarından dolayı daha da artıyor.

Avrupa’da ise İngiltere toptan satış elektrik fiyatları, rüzgar üretiminin olmaması ve doğalgaz kıtlığı nedeniyle megavat-saat başına 300 euroyu geçti ve ülkenin kalan kömür kullanan birimlerindeki üretimin artmasına yol açtı.

Petrol fiyatları da yükseldi. Meksika Körfezi’ndeki üretim ve rafinaj kompleksi, hala üretimi eski haline getirmekle mücadele ediyor. WTI %1,3 artışla 69,25 dolar olurken Brent %1,2 yükselerek 72,56 dolardan alıcılandı. Amerikan Petrol Enstitüsü’nün stok verileri gün içinde paylaşılacak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ