FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Yaptığın işin değerini nasıl öğrenebilirsin?

Yaptığın işin değerini nasıl öğrenebilirsin?

Maaş görüşmesi yapmak her zaman zor bir konu. Aslında maaş görüşmelerinden en güçlü şekilde çıkabilmen için öncelikle yaptığın işin değerini iyi bilmen gerekiyor. Bunu yaparken nelere dikkat etmen gerektiğini senin için açıkladık.

Sahip olduğumuz veya aradığımız her işin belli bir değeri vardır ve her ne kadar şirketlerin barındırdıkları tüm pozisyonların değerini biliyor olmaları gerekse de bunu işin kazancıyla uyumlu hale getirmeleri zordur.

Cari ortamda, şirketler, kârlılığı sağlamak için maliyetleri hesaplamaya çalışmaktadır ve ne yazık ki maliyetleri kısma yolunda kararlar almaktadırlar. Bu yüzden, çalıştığın şirkette işinin değerini senin de ölçebiliyor olman, yararına olacaktır. Eğer mülakat sürecindeysen, emeğinin değerini farkında olman pozisyona kabul edilmen açısından yine sana yardımcı olacaktır. Örneğin; bulunduğun veya başvurduğun pozisyonun şirketin kârlılığına ve başarısına katkı sağlayıp sağlayamayacağını düşün. Bunu bilmen ve doğru ölçümleyebilmen her zaman yararına olacaktır.

Şirketin finansal hedeflerini öğren

Eğer anonim bir şirkette çalışıyorsan, şirketinin finansal bilgilerine ulaşman mümkün. Eğer özel bir şirkette çalışıyorsan ve yöneticin henüz bu tarz bilgileri seninle paylaşmadıysa, sen yöneticine sorabilirsin. Pozisyonunun, şirketin hedeflerine ulaşmaya nasıl yardımcı olacağını anlamaları senin için de iyi bir şey.

İş modelleri içindeki mesleki rolünü iyi bil

Her şirket iş modelleriyle ilgili öngörülerde bulunur ve daha sonra hep daha iyisini başarmaya odaklanarak, bunu kanıtlamak için uğraşır. Bir müşteri temsilcisi kaç müşteriyle ilgilenebilir? Bir yazılımcı kaç satır kod yazabilir? İnsan kaynakları sorumlusunun da yaptığı işi düşündüğümüzde, bu kişilerin alması gereken maaş neye göre belirlenmeli? Bu aşamada senin de verdiğin emek karşılığında alman gereken ortalama maaş konusunda fikrinin olması önemli.

Kritik soruları sor

Eğer mülakat sürecindeysen, yerinde ve zamanında gereken soruları sor. Bunu yaparsan, ikinci mülakatta sahip olduğun bilgi ve birikimlerle kendini fazlasıyla gösterebilirsin.

En fazla kazandıran meslekler, mülakatlarda pozisyon özelinde sorulan sorular ve daha fazlası Kariyer.net Pozisyon Rehberi sayfasında!

KAYNAK : https://www.kariyer.net/kariyer-rehberi/yaptigin-isin-degerini-nasil-ogrenebilirsin/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ