FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Teşekkür mektubunda dile getirilmemesi gereken 6 cümle

Etkili bir teşekkür mektubu yazarak işe alınma şansınızı artırabilirsiniz. Ancak teşekkür mektubunda sarf etmemeniz gereken cümlelere yer vererek kendi

Teşekkür mektubunda dile getirilmemesi gereken 6 cümle

Etkili bir teşekkür mektubu yazarak işe alınma şansınızı artırabilirsiniz. Ancak teşekkür mektubunda sarf etmemeniz gereken cümlelere yer vererek kendi şansınızı yok etmeniz de mümkün. İşte teşekkür mektubunuzda asla söylememeniz gerekenler.

İltifat etmek, umutsuzluğunuzdan bahsetmek veya herhangi bir nedenden dolayı özür dilemek… Teşekkür mektubunda en çok yer verilmemesi gereken kelimelerin başında geliyor. Amacınız etkili bir teşekkür mektubu yazarak diğer adayların arasından sıyrılmak ve fark edilmenizi sağlamaksa işte teşekkür mektubunda asla değinmemeniz gereken bazı noktalar var:

Soru sormayın

Teşekkür mektubunun içeriğinin nasıl olması gerektiğini daha önceki makalemizde yer vermiştik. Eğer mektubunuzda İK uzmanına size kendinizi tanıtma fırsatı verdiği için teşekkür edip aynı zamanda da aklınızdaki soruları sormak istiyorsanız, yanlış yoldasınız demektir. Mektubunuzda görüşme ile alakalı sorular sormanız teşekkür mektubunun amacından uzaklaşmasına neden olur.

Yaptığınız hataları tekrarlamayın

Örneğin görüşmeye geç kaldınız ya da görüşmede herhangi bir talihsizlik yaşandı. Bu tür aksilikler için o anda özrünüzü iletin ve teşekkür mektubunuzda bunları anımsatacak cümleler kurmaktan, tekrardan özür dilemekten kaçının.

İltifat etmeyin

Teşekkür mektubunda görüşmeyi yaptığınız uzman için övgü dolu cümleler kurmak da sıklıkla düşülen hatalar arasında yer alır. Uzmanı etkilemek amacıyla iltifat etmek uygun olmayan bir davranış şekli olacağı için bu tarz cümleleri kurmaktan kaçının.

Maaş ve yan hakları dile getirmeyin

İşe alım yapılacak pozisyonun şartları ile ilgili detaylar da teşekkür mektubunda dile getirilmemesi gerekenler arasında yer alır. Bu nedenle maaş, yan haklar gibi konulardaki merak ettiklerinizi İK profesyonelleri size açmadan gündeme getirmeme dikkat edin.

Negatif geri bildirimlerden kaçının

Teşekkür mektubunun amacı İK profesyoneline o işe olan istekliliğinizi ve nezaketinizi göstermektir. Bu nedenle pozisyonla, firmayla, firmanın bulunduğu sektörler ilgili olumsuz yorum yapmaktan kaçının.

Umutsuzluğunuzdan bahsetmeyin

Teşekkür mektubunda yaşadığınız sıkıntılardan, çaresizliğinizden yahut da umutsuzluğunuzdan bahsetmeyin. Teşekkür mektubu her ne kadar sizin farkınızı ortaya koyabileceğiniz bir araç olsa da o işe ne kadar çok ihtiyacınız olduğunu dile getirebileceğiniz bir platform değildir.

KAYNAK : https://www.kariyer.net/kariyer-rehberi/tesekkur-mektubunda-dile-getirilmemesi-gereken-6-cumle/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ