FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Petrol yükseldi, tam aşı onayı ile yakıt talebi görünümü aydınlandı

Yazar: Gina Lee Investing.com – Salı günü Asya’da petrol yükseldi. ABD Covid-19 aşısı için ilk küresel tam onayını verdi ve bunun ardından …

Petrol yükseldi, tam aşı onayı ile yakıt talebi görünümü aydınlandı

Yazar: Gina Lee

Investing.com – Salı günü Asya’da petrol yükseldi. ABD Covid-19 aşısı için ilk küresel tam onayını verdi ve bunun ardından aşılama oranlarında beklenen artış, daha yüksek yakıt talebi umutlarını artırdı.

Brent %0,12 artışla 68,45 dolar olurken WTI %0,12 yükselişle 65,72 dolara ulaştı. Her ikisi de geçtiğimiz hafta dokuz ayın en büyük kayıp haftasını yaşadıktan sonra Pazartesi günü %5 üzerinde artış yaşadı.

Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), 2020 Aralık’ta Pfizer (NYSE:PFE) Inc/BioNTech SE iki doz aşısına verdiği acil kullanım onayının ardından 16 yaş ve üzerinde kullanımı için tam onay verdi.

Bu onay ile aşı olmayan Amerikalıların aşının güvenliği ve etkinliği konusunda ikna olarak ABD’deki aşılama oranlarının yükseleceği umutları artıyor. Daha fazla eyalet ve yerel yönetimin yanı sıra özel işverenlerin aşılamayı zorunlu kılmasıyla amaç, yakıt talebini de artıracak olan ekonomik toparlanmayı ve yeniden açılışları hızlandırmak.

OANDA kıdemli analisti Edward Moya Reuters’e verdiği demeçte “bazı azınlıklar arasında görülen aşı tereddüdü, FDA’nın tam onayı ile artık bitebilir. Birçok şirket ve devlet kurumunun aşı zorunluluğu getirme olasılığı ile güz döneminde ofislere dönüşte büyük bir artış olabilir” dedi.

Yatırımcılar şimdi Amerikan Petrol Enstitüsü’nün ham petrol arz raporunu bekliyor. Dünyanın en büyük üçüncü petrol ithalatçısı olan Hindistan’da rafinerilerin Temmuz ayındaki ham petrol üretimi, yeniden canlanan yakıt talebinin fiyatları desteklemesiyle üç ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Bununla birlikte ABD Enerji Bakanlığı Pazar günü yaptığı açıklamada, acil durum petrol rezervinden 20 milyon varile kadar ham petrol satacağını söyledikten sonra petroldeki artış sınırlı oldu. Satışlar, geçtiğimiz yıllarda çıkarılan mevzuata uyum sağlama amacıyla gerçekleştirildi ve teslimatların 1 Ekim-15 Aralık tarihleri arasında gerçekleşmesi bekleniyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ