FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

İlk izlenim hayal kırıklığı olmasın

Yeni bir çevreye giriyorsunuz ve birden tüm gözler sizin üzerinizde! Daha önce tanımadığınız insanların arasına katılmak, onlarla tanışmak ve iletişimde

İlk izlenim hayal kırıklığı olmasın

Yeni bir çevreye giriyorsunuz ve birden tüm gözler sizin üzerinizde! Daha önce tanımadığınız insanların arasına katılmak, onlarla tanışmak ve iletişimde bulunmak… Karşınızdaki kişilere saniyeler içinde bırakacağınız ilk izlenim için tek bir fırsatınız var ve aynı zamanda bu fırsat sonraki adımlar için de büyük önem taşıyor.

Kız ya da erkek arkadaşınızın ailesiyle tanışacak, kalabalık bir topluluğa sunum yapacak ya da sizin için çok önemli bir iş görüşmesine gideceksiniz. Yeni dahil olduğunuz bir ortamda yaratacağınız ilk izlenim için doğru adımları izlemeniz çok önemli.

İyi ve etkili bir izlenim oluşturmak ise şu noktalara bağlı:

Prova yapın

Aslında hepimiz sabah uyandığımız andan itibaren gün içinde yaşayacaklarımızı düşünür, yatacağımız zaman ise ertesi gün bizi nelerin beklediğini gözümüzde canlandırırız. Yapılan araştırmalara göre, kafamızda tasarladığımız görüntüler yaşayacağımız durumu bir şekilde yönlendiriyor. Zihnimizde yaptığımız pratikler, en az fiziksel pratikler kadar etkili oluyor.

İkisini bir arada gerçekleştirmek ise etkiyi iki katına çıkarıyor. Yaşayacağınız durumların önceden provasını yapmak, o anın ön hazırlığını yapmanız için yardımcı oluyor. Olayları gözünüzde canlandırmadan başarılı olabileceğinizi düşünseniz dahi, gücünüze güç katmanız işinizi kolaylaştırabilir.

Özellikle gideceğiniz iş görüşmeleri öncesinde böyle bir hazırlık yapmak, görüşme sırasında kendinize olan güveninizi artıracak.

Mülakata gideceğiniz günden bir süre önce, on dakikanızı görüşmeyi zihninizde canlandırmaya ayırın. Görüşmeye giderken ne giyeceğinizi, odaya nasıl gireceğinizi düşünün. Bunların yanı sıra rahat ve güler yüzlü olmanız gerektiğini de unutmayın ve mülakatı buna göre hayal edin. Aynı zamanda o anı yaşıyormuş gibi hissedin ve inanın!

Kendiniz olun

Oscar Wilde’ın da söylediği gibi, “Kendin ol; diğer herhangi bir kişi zaten olunmuştur.” Günümüzde sahte olan, bir başkasına ya da bir şeye benzetilerek yapılan şeyler saniyeler içinde fark edilir hale geldi. Bu sebeple dürüst olun. Eğer size sorulan sorunun cevabını bilmiyorsanız, biliyormuş gibi davranmayın. Orijinallik, insanlarda güveni oluşturan ve onları sevdiren şeydir.

Dinleyin

İnsanların can kulağıyla dinlediği kişiler genellikle çok fazla konuşmayan kişilerdir. Bu kişiler dinlemeyi sever ve gerektiğinde güçlü sorular, güçlü cümlelerle konuşmaya katılır. Bunun sonucu olarak da herkes tarafından dikkatlice dinlenir. Siz de aynı etkiyi yaratarak insanların gözünde iyi bir izlenim bırakabilirsiniz.

Konuştuğunuz kişiye odaklanın

Görüşme sırasında konuştuğunuz kişiden gözlerinizi ayırıp etrafı kontrol ediyordunuz ve yakalandınız! Karşınızdaki kişi böyle bir durumu hemen fark eder ve bu onun motivasyonunu düşürebilir. Karşınızdaki kişiye odaklanın. Tüm dikkatinizi ona verin ki, yaptığınız görüşmeden karşılıklı verim alarak ayrılın.

Vee son olarak;  dişinizde maydanoz olup olmadığını da kontrol etmenizi şiddetle öneririz.

Bol şans!

 

KAYNAK : https://www.kariyer.net/kariyer-rehberi/ilk-izlenim-hayal-kirikligi-olmasin/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ