FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

İşinizin İlk Ayında Hayatınızı Kolaylaştıracak 10 Tavsiye!

Birçok kuruma CV gönderdikten, mülakatlara katıldıktan, sürekli ret mektubu aldıktan aylar sonra umduğunuz bir işe kabul edildiniz. Birkaç hafta içinde yeni iş arkadaşlarınla tanışacak, iyi bir ilk izlenim bırakmaya çalışacak ve yeni patronuna iyi bir çalışan olduğunu göstermeye çalışacaksınız.

İşinizin İlk Ayında Hayatınızı Kolaylaştıracak 10 Tavsiye!

Haberler harika! Birçok kuruma CV gönderdikten, mülakatlara katıldıktan, sürekli ret mektubu aldıktan aylar sonra umduğunuz bir işe kabul edildiniz. Birkaç hafta içinde yeni iş arkadaşlarınla tanışacak, iyi bir ilk izlenim bırakmaya çalışacak ve yeni patronuna iyi bir çalışan olduğunu göstermeye çalışacaksınız.

Gerçekten endişelenecek çok şey var. Bu harika haber şu anda giderek daha fazla endişe uyandırıcı hale geliyor. Korkmayın, elimizde size işin ilk haftaları yapmanız gerekenleri söyleyen güzel bir rehber var.

İşte işe başladığınız ilk ay yapmanız gereken 10 şey;

10. Bağlantı Kurun

Neredeyse herkes şu fikre katılır; yapmanız gereken en önemli şey iş arkadaşlarınızın hepsiyle iletişim kurmaktır.

Eğer yeni takım lideri sizseniz iki kat daha önemlidir. Ayrıca unutmayın ki sadece kendi departmanınızla değil diğer departmanlarla da bağlantı kurup daha derin bir iletişim ağı oluşturabilirsiniz.

 

9. Olumlu Yönde Açık Ve Dürüst Olun

İyi bir tutum bulaşıcıdır. Yönetici koçu Mark Strong, Business Insider’a: “Hepimiz ilk izlenimlerin önemli olduğunu biliyoruz. Yeni insanlarla tanıştığınızda gülümseyin ve ellerini sıkın.

Herkese kendinizi tanıtın ve orada bulunduğunuz için ne kadar mutlu ve hevesli olduğunuzu açıklayın. İş arkadaşlarınız sizi hatırlayacaktır.” dedi.

Ancak, bu pozitifliğin sizin veya şirketin karşılaştığı zorluklarla ilgili kararınızı bulanıklaştırmasına izin vermeyin. Eğer bir köpeği makyajla kedi gibi göstermeye çalışırsanız iş arkadaşlarınız bunu anlar ve güven kaybedersiniz.

8. Yapacağınız işin Planları Erken Belirleyin

İşe başlar başlamaz olaylara burnunuzu sokup her şeyi değiştirmek istemezsiniz. Fakat bu, şirkette tamamen tecrübeli olana kadar hiçbir şey yapamayacağınız anlamına gelmiyor. İşlerin ilerleyişine katkıda bulunmak için geliştirebileceğiniz küçük masum görevler arayın.

Örneğin her gece kahve makinesini ayarlayın. Böylece işe ilk gelen kişi kahve için sadece düğmeye basar. Veya size ait görevlerinizin bazılarına göz atabilirsiniz. Ofisin işleyişini tamamen değiştirmek için henüz tecrübeli olmasanız da sorumluluklarınızı yerine getirmek için kişisel stratejilerinize karar verebilirsiniz.

7. İtibar Kazanın

Harika haber! Sizin geceden kahve makinesini ayarlama planınız (ya da kendi işinize erkenden aşina olmanız) işe yaradı. İşler ilk geldiğinizden daha pürüzsüzce ilerliyor. Bu harika – patronunuzun ve iş arkadaşlarınızın bunu unutmasına izin vermemelisiniz.

Başarılarınızla sürekli övünün demiyorum. Ancak erkenden ilerleme kat edişinizi sağlama alın. Tabi ki saygınlık kazanmanın doğru ve yanlış yolları var: Sahte bir alçak gönüllülük edinmeyin ve kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın.

Sadece gerçeklere sadık kalın ve bu konuda kibar olun. İtibarınız için en iyi pekiştirici etkili iş yapmanız olabilir. Ve bu itibar şirkette ilerledikçe sizi takip edecektir.

6. Kafadar Bir Arkadaş Bulun

30 yıldır bu işte çalışıyor olsanız bile, yeni ofisinizdeki insanların eski yerinizdekine kıyasla işlerini biraz farklı bir şekilde yaptıklarını – belki de çok farklı –göreceksiniz.

Oldukça basit bir konsept hakkında bile bir sorunuz olduğunda konuşabileceğiniz kafadar bir iş arkadaşı (patronunuz değil!) edinin.

Bir yöneticiye veya takım üyelerinizden birine sorarsanız, yanlışlıkla niteliksiz olarak adınız çıkabilir. Biriyle dostane bir ilişkinizin olması size işin ana fikrini kavramada yardımcı olur.

5. Emin Değilseniz Açıklama İsteyin

Beceriksiz görünmeyeyim derken gerçekten işi elinize yüzünüze bulaştırıp beceriksiz olabilirsiniz.

Eğer komuta zincirinden, kimin hangi işten sorumlu olduğundan veya bir yazılımın nasıl çalıştığından emin değilseniz her zaman yardım veya açıklama istemek biliyormuş gibi yapmaktan daha iyidir. Biliyormuş gibi numara yapmak sizi felakete götürebilir.

 

4. Beklentileri Aşağıda Tutun

Ne kötü olurdu biliyor musunuz? Diyelim ki işe başladıktan on hafta sonra patronunuzun patronu sizin masanıza geldi ve size hayatınızda hiç duymadığınız bir projeyle ilgili soru sordu.

Kendi performans göstergenizi (KPI) bildiğinizden emin olun. Sadece sizin veya ekibinizin ne düşündüğü değil, aynı zamanda şirketteki diğer insanların sizden ne beklediğini de bilin. Başkalarının sizden beklentileri gerçekçi olmayabilir. İleride oluşabilecek iletişimsizliklere karşı tedbirinizi alın.

3. Düzenli Olun

Bu kısmen iyi izlenim bırakmakla kısmen de sorumlulukları yerine getirmekle ilgili. Dağınık bir masa, iş arkadaşlarınıza çok net bir mesaj gönderebilir ve daha da ötesi sizin hakkınızda bildikleri tek şey masanızın tehlikeli bir atık alanı olduğu olabilir.

Bu sadece hoş olmayan bir görüntüden ötede ilk günlerinizde şirket için önemli bir dosyayı kaybetmek gibi hiç istenmedik bir duruma da yol açabilir.


2. İşleri Neden ve Nasıl Yaptıklarını Öğrenin

İşe başladığınızda bazı departmanların işleyiş şeklinden dolayı kafanız karışabilir, hayal kırıklığına uğramış hissedebilirsiniz. Hatta hepsini değiştirme fikri sizi kışkırtabilir.

Fakat bunu yapmadan önce, işleri nasıl bu şekilde yapmaya başladıklarını ve nedenlerini öğrenin.

Sürecin, ne kadar hantal ya da verimsiz olduğu fark etmeksizin, aslında şirketin tüm ihtiyaçlarını karşılamanın en iyi yolu olduğunu görebilirsiniz.

Elbette, nasıl ve niçin olduğunu öğrendikten sonra, çok daha iyi bir yöntem sunabilirsiniz. Ve son madde bununla ilgili.

 

1. Büyüme Fırsatlarını Kollayın

Kötü bir süreci iyileştirmek, şirkete damga vurmanın harika bir yoludur. Öyleyse yeni bir dijital araç tanıtılabilir ya da daha etkili bir iletişim stratejisi geliştirilebilir.

Yeni bir işte ilk ayınızda, değişiklik yapacakken başınızı ağrıtacak noktalar olabilir. Bunlardan kaçınmak için dikkatli olun.

Emir komuta zincirinin dışına çıkmadığınızdan ve değişiklik yapmadan önce bilmesi gereken kişilere değişikliği tanıttığınızdan emin olun. Kendinizi daha iyi bir pozisyonda bulabilirsiniz.

Beyinsizler’in tüm içerikleri cebinde! Hemen indir ?

Beyinsizler’i takip et?

      

Beyinsizler ve Yenibiriş işbirliğindeki tüm yazılar için ? Beyinsizler x Yenibiriş 

KAYNAK : https://isyasami.yenibiris.com/isinizin-ilk-ayinda-hayatinizi-kolaylastiracak-10-tavsiye/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ