FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

İş yaşamında egzersiz yapmanın 4 yolu

Günümüzde iş gücünün önemli bir kısmını oluşturan kişiler ofis ortamında çalışıyor. Yapılan araştırmalara göre her gün önerilen miktarda egzersiz yapılsa bile

İş yaşamında egzersiz yapmanın 4 yolu

Günümüzde iş gücünün önemli bir kısmını oluşturan kişiler ofis ortamında çalışıyor. Yapılan araştırmalara göre her gün önerilen miktarda egzersiz yapılsa bile tüm gün masa başında oturan bir kişi için bu süre yeterli gelmiyor. 

Forbes’in yayınladığı bir yazıya göre, günümüz işlerinin %20’sinden daha azı fiziksel aktivite gerektiriyor ve birçok çalışan günde en az 4 saat masa başında oturuyor. Bunun yanında yine çalışanların çoğu eve döndüklerinde, televizyon izlemek veya yemek yemek gibi oturarak yapılan aktivitelere devam ediyor.

Uzun süre hareketsiz oturmak; kalp hastalığı, diyabet, obezite, yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon gibi problemler yaşama riskini arttırıyor. Peki, gün içinde spora nasıl vakit ayırabiliriz veya iş yerinde nasıl daha aktif olabiliriz? İşte, ofiste egzersiz yapabilmene yardımcı olacak birkaç ipucu:

Bir durak önce in

Eğer işe toplu taşıma aracı kullanarak gidiyorsan, iş yerine en yakın 2. durağı tercih et. Yaptığın en ufak aktivite bile sana çok yardımcı olacak. Arabayla işe gidiyorsan, aracını iş yerinden olabildiğince uzağa park etmeye çalış. Arabanı ne kadar uzağa park edersen daha fazla kalori yakacağını düşünerek kendini motive edebilirsin.

Denge topu kullan

Birçoğumuzun pilates topu olarak da bildiği denge toplarını, ara sıra ofis sandalyesi olarak kullanmak karın kaslarını güçlendirmeye, duruş ve dengeni geliştirmeye yardımcı olacaktır. Aynı zamanda senin için hazır bir egzersiz aracı haline gelecektir. Üstelik yerinden kalkmaya ihtiyacın olmadan.

Masanda ağırlık veya direnç bandı bulundur

Bunları mola verdiğinde veya birkaç dakikalığına arkana yaslanıp bir şeyler düşündüğünde kullanabilirsin. Bu aletleri kullanarak ofis ortamında yapabileceğin birçok egzersiz mevcut.

Merdiven kullan

Çok katlı bir binada çalışıyorsan, bu hazırda bir spor merkezine sahipsin demektir. Diğer katlardaki işlerini halletmek veya oradaki iş arkadaşlarınla konuşmak için merdivenleri kullanman; yağ yakımı, kasların güçlenmesi ve kalbin kan pompalaması açısından yardımcı olacaktır. Bu yüzden elinden geldiğince asansör yerine merdivenleri tercih et.

Bütün bir gününü ofiste masa başında geçiriyor olman, hiçbir şey yapamayacağın anlamına gelmez. İşte bu yüzden iş yerinde de aktif olabilmek ve egzersiz yapabilmek için verdiğimiz bu ipuçlarını kullanmaya çalış ve sağlıklı kal.

KAYNAK : https://www.kariyer.net/kariyer-rehberi/is-yasaminda-egzersiz-yapmanin-4-yolu/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ