FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

İngilizce mülakatlarda dikkat etmeniz gereken 5 madde

İş görüşmelerinde, İK uzmanlarının can alıcı sözlerinden biri olan “Let’s continue in English” cümlesini duyan her aday biraz panikler… Ancak İngilizce

İngilizce mülakatlarda dikkat etmeniz gereken 5 madde

İş görüşmelerinde, İK uzmanlarının can alıcı sözlerinden biri olan “Let’s continue in English” cümlesini duyan her aday biraz panikler… Ancak İngilizce mülakatlara doğru hazırlanarak süreci olumlu sonuçlandırmak elbette mümkün. İngilizce mülakata girecek adaylar bu 5 maddeye özellikle dikkat etmeli. 

İş görüşmeleri stresli bir süreç, İnsan Kaynakları uzmanından mülakat sırasında “Let’s continue in English” sözünü duymak ise daha da stresli… Böylesi durumda kişinin gerilmesi, söyleyecek bir söz bulamaması olası. Uzmanlara göre, İngilizce mülakat sırasında adayların yaşadığı en büyük sıkıntının başında, adayların kendini rahat bir şekilde ifade edememesi yer alıyor. Mülakata giren kişi İngilizce bilse bile mülakat sırasında heyecanlanması nedeniyle sorulan sorulara akıcı bir şekilde cevap veremeyebiliyor. Bu nedenle adayların dikkat etmesi gereken birtakım adımlar bulunuyor.

İşte İngilizce mülakata girecek olan adayların dikkat etmesi gereken 5 madde:

Dürüst olun

Eğer yabancı diliniz çok iyi değilse, CV’nize İngilizce’yi çok iyi bildiğinizi yazmayın. Gerçek en sonunda ortaya çıkacağı için dürüst olmanızda fayda var. İnsan Kaynakları uzmanları seviyenizi mülakat sırasında anlayacağı için dil bilgisi seviyeniz ne ise CV’nizde de onu yansıtın.

Vereceğiniz cevapları ezberlemeyin

İngilizce mülakatlarda, Türkçe gerçekleştirilen mülakatlarda da olduğu gibi kendinizi doğru bir şekilde ifade etmeniz ve akıcı konuşmanız önem taşıyor. Bunun için ise öncelikle sorulacak muhtemel sorulara hazırlık yapmanız gerekiyor. İK uzmanları sizden kusursuz bir şekilde İngilizce konuşmanızı beklemiyor. Sizden istenilen başvurduğunuz pozisyonun gerektirdiği şekilde bir yabancı dil bilgisine sahip olmanız. Bu nedenle sorulacak sorulara hazırlık yapmanız, vereceğiniz cevapları ezberlemek yerine mülakat sırasında doğaçlama konuşmanız önem taşıyor. Ezberleme yolunu seçmeniz halinde mülakat sırasında heyecandan cevapları unutmanız olası. Bu nedenle ne diyeceğinizi bilin ve doğal akış içerisinde soruları cevaplayın.

Kusursuz olmaya çalışmayın

Adayların en çok yaptığı hataların başında kusursuz konuşma endişesinden kaynaklanan hatalar geliyor. Karşınızdaki İK uzmanınızı İngilizce’nizle etkilemeye çalışmayın. Onun yerine sade ve tane tane konuşmaya özen gösterin. Kusursuz bir gramerinizin olması sizi profesyonel göstermez. Hatta kusursuz konuşma çabası içinde olurken komik duruma düşmeniz de mümkün…

Vaka çalışmalarına hazırlıklı olun

Son yıllarda Türkçe mülakatlarda adayların karşısına çıkan vaka çalışmaları, İngilizce mülakatlarda da kullanılıyor. Bu nedenle bilhassa uluslararası şirketlerin iş görüşmelerinde vaka çalışmalarına hazırlıklı olmanızda ve mülakata gitmeden önce örnek çalışmaları incelemenizde fayda var.

Bulunduğunuz sektörün terimlerine hakim olun

Kusursuz bir gramer bilginizin olması gerekmiyor ancak çalıştığınız sektörün mesleki terimlerine hakim olmanız oldukça önemli. Örneğin lojistik sektöründe çalışıyorsanız, bu sektörde sıklıkla kullanılan kelimelerin İngilizce’sini bilmeniz önem taşıyor. Bu durum konuya hakim olduğunuzu göstermeniz açısından da avantaj sağlıyor.

KAYNAK : https://www.kariyer.net/kariyer-rehberi/ingilizce-mulakatlarda-dikkat-etmeniz-gereken-5-madde/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ