FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

İlk iş deneyimi için tavsiyeler

İlk iş deneyimi için tavsiyeler

“İlk iş tecrübende öğrendiğin en iyi şey neydi?” Soru-cevap platformu Quora, kullanıcılarının bu soruya verdiği cevabı bir araya getirdi. Anlatılan tecrübeler, ilk iş deneyimin öncesi sana oldukça yol gösterecek. 

İş hayatına yeni atılan hemen herkesin kaygılandığı birçok konu vardır. “Başarılı olacak mıyım? İş tanımının gereklerini yerine getirebilecek miyim?” vb. sorular zihni meşgul eder. Eğer sen de benzer endişeler taşıyorsan, sana yol gösterecek birkaç tavsiyemiz var.

Pozitif bir yaklaşım benimse

Bir danışmanlık firmasında ilk işine başlayan Michael Chen’e göre, özellikle işe girdiğin ilk dönemde kendini pozitif, çözüm odaklı bir çalışan olarak tanıtman büyük önem taşıyor. Chen, ilk işine başlayacak olanlara  “Bir odaya girdiğinizde o odaya enerjiyi götüren kişi siz olun” diyor.

Detaylara dikkat et

Eğer detaycı bir kişiliğin yoksa, bunun üzerinde çalışmaya başlamanda fayda var.

“Her şeyi iki kere kontrol etmek ve yaptığın işi en kaliteli şekilde yapmak, tanımadığınız insanların güvenini kazanmak için en önemli şeylerden biri” diyor Chen. Diğer bir kullanıcı olan Chaitra Murlidhar ise göndereceğiniz e-postaların en az üç kere okunmasını öneriyor. “Karşınızdakine ne söylediğiniz çok önemli ama bunu ne şekilde söylediğiniz de bir o kadar önemli” diyor.

Çözüm odaklı ol

Yine Chen, “Eğer CEO değilseniz iş unvanınız veya pozisyonunuz ne olursa olsun, asıl işiniz patronunuzun işlerini daha kolay hale getirmektir” diyor. Başka bir kullanıcı olan Pat Powell da “Patronunuza sorunlarla gitmeyin, onlara çözümlerle gidin” şeklinde tavsiyede bulunuyor.

Her zaman öğrenmeye açık ol

“Yeni bir şeyler öğrendiğiniz sürece, kazanıyorsunuz demektir” diyen Powell’a destek veren kariyer koçu Tanya Monsef Bunger da “Yeni bilgiyi sünger gibi çekmelisiniz” diyor. Bunun yanı sıra sadece işte değil, iş dışında da bilgiye açık olmak gerektiğine vurgu yapıyor ve okumanın, hobi edinmenin ufku açacağını belirtiyor.

Nazik ol

“Lütfen” ya da “teşekkür ederim” gibi kelimeler çevrenle daha iyi bir iletişim kurmanı sağlar. Quora kullanıcısı Jon Mixon, “Kimse kaba çalışanlardan hoşlanmaz” diyerek adaylara dikkatli olmaları gerektiğini vurguluyor.

Çözüme adım adım ilerle

“Sabah kalktığınızda asla yapamayacağınızı düşündüğünüz bir projeyle ilgili akşam aynı şekilde düşünmeyebilirsiniz” diyor Gaurav Saxena. Bu nedenle seni zorlayan bir durumla karşı karşıya kaldığında önce onu bölümlere ayırıp, adım adım çözüme ulaşmaya çalışmalısın. Böylece küçük küçük ama daha fazla yol alabilirsin.

Kendi rolünü belirle

Kullanıcılardan Dorian Dargan ise “Kendi çalışma alanınızı oluşturun” diye öneriyor. Bu öneri ise aslında şunu ifade ediyor: Çalıştığın şirkette sana en uygun rolde çalıştığından emin olmalı, sonrasında da bu rolün odak noktası olmak için özen göstermelisin.

Kriz anında cesaretini topla

Bazı şeylerin yolunda gitmediğini düşündüğün anlar olabilir, fakat her krizin mutlaka öğrettiği bir şeyler olduğunu da unutma!

“Problem olmadan iş olmaz” diye belirtiyor Kris Lim. Sadece zorlukları düşünüp onların üzerinde durmaktansa hedef odaklı, pozitif ve çözüm sunan bir yaklaşımda olman sana her zaman başarı getirecektir.

Yeni mezun iş ilanlarını incelemek için buraya tıklayabilirsin.

Kaynak: Quora

KAYNAK : https://www.kariyer.net/kariyer-rehberi/ilk-is-deneyimi-icin-tavsiyeler/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ