FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

İda New York’u vurdu, işsizlik başvuruları, Çin’in teknoloji devleri – Piyasalarda neler oluyor?

Yazar: Geoffrey Smith  Investing.com – İda Kasırgası’nın kalıntıları New York ve New England’ı vurdu. İşsizlik başvuruları raporu, Cuma günkü …

İda New York’u vurdu, işsizlik başvuruları, Çin’in teknoloji devleri – Piyasalarda neler oluyor?

Yazar: Geoffrey Smith 

Investing.com – İda Kasırgası’nın kalıntıları New York ve New England’ı vurdu. İşsizlik başvuruları raporu, Cuma günkü istihdam raporu öncesinde işgücü piyasası için bir bakış sunacak. Euro ve kripto paralar, dolar karşısında daha da yükseldi. Apple (NASDAQ:AAPL), ödeme sürecine ilişkin mücadeleye zemin hazırlıyor ve Alibaba (NYSE:BABA), Pekin’in eşitsizliği azaltmak için yaptığı baskının bedelini ödüyor.

İşte 2 Eylül Perşembe günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Zayıf ADP raporu ile Cuma günkü istihdam raporu arasında işsizlik başvuruları

Zayıf görünen ADP istihdam raporunun, Fed’in en azından Kasım ayına kadar para politikasında sıkılaşmaya gitmeyeceği beklentilerini güçlendirmesinin ardından ekonomiyle ilgili yeni veriler geliyor.

Haftalık işsizlik başvuruları, diğer yüksek sıklıktaki verilerde görülen durgunluğun bir sonucu olarak işten çıkarmaların artıp artmadığını gösterecek. İlk işsizlik başvurularının geçen hafta 353.000’den 345.000’e düşmesi bekleniyor. Enflasyon baskıları düşünüldüğünde her zamankinden daha çok ilgi çekecek olan, ikinci çeyrek işgücü maliyet rakamları olabilir. Temmuz ayı fabrika siparişleri raporu da paylaşılacak.

Günün ilerleyen saatlerinde Atlanta ve San Francisco Fed Başkanları Raphael Bostic ve Mary Daly’nin konuşmaları olacak.

2. İda New York’u vurdu

İda Kasırgası’nın kalıntıları New York City’yi vurarak en az sekiz ölüme ve Hudson (NYSE:HUD) nehrinin her iki yakasında da olağanüstü hale yol açtı.

New Orleans’ta hafta sonu yaşandığı gibi yüksek hacimli sağanak yağışların yoğun sele neden olması nedeniyle yaygın elektrik kesintileri oldu.

Pennsylvania ve New England’ın büyük kısmında ekstrem hava uyarıları yapıldı.

Bu gelişmeler, dünyanın en büyük sigorta ve reasürans şirketlerine başvurularda büyük artışa yol açabilir. Munich Re ve Swiss Re (OTC:SSREY) hisseleri %1,2 değer kaybetti.

3. Borsa yükselişte; gözler Apple ve ödeme şirketlerinde

ABD hisse senedi piyasaları bir nebze yüksek açılacak ancak dikkatler yavaş yavaş Cuma günkü resmi işgücü piyasası raporuna döndüğünden son 10 günün işlem aralığında seyrediyor.

Dow Jones 48 puan artarken S&P 500 ve Nasdaq 100 %0,2 yükseldi.

İlgi çekebilecek hisseler arasında Apple var. Çarşamba günü şirket, üçüncü taraf ödeme şirketlerinin uygulama mağazası aracılığıyla daha fazla işlem gerçekleştirmesine izin vermeyi planladığını söyledi (İnternet üzerinde küresel regülasyon aracılığıyla görülen değişim rüzgarının önünde eğiliyor). Bu hamle ile Spotify (NYSE:SPOT) ve Netflix (NASDAQ:NFLX) gibi isimler, Apple’ın uygulama mağazası üzerinden işlenen abonelik ücretlerinin daha çoğunu elinde tutacak.

İlgi çekecek olan diğer isim elektronik araç (EV) şarj altyapısı şirketi ChargePoint olacak. Şirket, ikinci çeyrekte Avrupa ve ABD’deki EV nüfuzunun beklenenden hızlı artmasıyla yıllık hedefini yükseltti.

Broadcom (NASDAQ:AVGO) ve Hewlett Packard Enterprise (NYSE:HPE), kapanış sonrasında raporlarını sunacak.

4. Dolardaki zayıflık Euro ve kriptoda artışa sebep oldu

Piyasa Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) tahvil alımlarını azaltma olasılığını hesaba katmaya başladıkça Euro dolar karşısında üç haftanın yükseğini gördü.

ECB, Pandemi Acil Durum Programı kapsamında varlık alım oranını arttırmıştı. Bankanın, en azından bu alımları azaltacağına dair spekülasyonlar, son politika toplantısının hesaplarında Ağustos ayında %3 ile 13 ayın yükseğine çıkan enflasyonun aşırı yükseldiğinin kabul edilmesinden bu yana arttı.

Euronun hareketi, Fed başkanı Jerome Powell’ın Cuma günkü konuşmasından bu yana doların gösterdiği zayıflık modelinin bir parçası. Bu, kripto paraların da yükselmesine sebep oldu ve kriptolar %5 üzerinde artış yaşadı.

5. Alibaba, ‘ortak refahı’ destekleyecek

Teknoloji devinin fiyatındaki sarsıntının bedeli, gittikçe daha net ve hiç olmadığı kadar büyük. Devlet destekli Zhejiang Daily’nin Perşembe günü bildirdiğine göre Alibaba, hükümetin “ortak refah” için yeni girişimlerini desteklemek adına 2025 yılına kadar 100 milyar yuan (15,5 milyar dolar) tahsis edeceğini söyledi.

Gazeteye göre Alibaba’nın yatırımı, küçük ve orta ölçekli girişimleri ve tarımı desteklemek ve 20 milyar yuanlık bir “ortak refah geliştirme fonu” kurmak için kullanılacak.

Zhejiang merkezli Alibaba, önemli miktardaki kârını hissedarlardan hükümet projelerine yönlendiren son isim oldu: geçen hafta Tencent 7,7 milyar dolarlık bir fon duyururken Pinduoduo (NASDAQ:PDD), ilk 100 milyon dolarlık kârını hayırsever amaçlara ayıracağını söyledi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ