FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Dünya borsaları yavaşlama endişeleriyle düşmeye devam ediyor

Investing.com – Hafta ortasında ilk işlem saatlerinde Çin verileri takip edildi. Çin’den açıklanan son veriler ekonomik büyüme hızında yavaşlama …

Dünya borsaları yavaşlama endişeleriyle düşmeye devam ediyor

Investing.com – Hafta ortasında ilk işlem saatlerinde Çin verileri takip edildi. Çin’den açıklanan son veriler ekonomik büyüme hızında yavaşlama sinyalleri verdi.

Sanayi üretimi Ağustos ayında %5,3 artışla Temmuz 2020 sonrası en düşük artış hızını gösterdi.

Perakende satışlar Ağustos ayında %2,5 artışla son bir yılın en düşük artışını gösterdi ve beklentilerin de yarısının altında kaldı.

Sabit varlık yatırımı yıl başında baz etkisiyle yüksek olmasının ardından yılın üçüncü çeyreğinde gerileme yaşıyor. Yatırımlar Ağustos ayında %8,9 ile yılın en düşük seviyesinde geldi.

Çin’de hem üretim hem de tüketim tarafında azalma olması yılın kalanına dair de kaygı yaratırken Euro Bölgesi’nde sanayi üretimi beklentilerden iyi gelerek sürpriz yaptı. Euro Bölgesi’nde sanayi üretimi Temmuz ayında geçen aya göre %1,5 oranında artış gösterdi, bu oran Kasım sonrası en iyisi olurken yıllık bazdaki artış ise %7,7 oldu. Yıllık artış oranı beklentiden yüksek fakat Haziran ayına göre 2 puan kadar düşük.

Dünyada enflasyon yükselmeye devam ederken sanayi üretiminde ise yılın ilk yarısındaki ivmenin azalmasıyla piyasalarda da yükselişler durdu. Dün ABD’den gelen TÜFE sonrası yükselişi sınırlı kalan endekslerde bugünkü değişim şöyle:

Asya’da Hang Seng %2’ye yakın düşüşte,

Avrupa’da CAC 40 %0,60 düşüşte,

ABD’de Dow Jones %1’e yakın düşüşte,

Yurt içinde BİST 100 bugün %0,30 düşüş yaşıyor.

Yazar: Necdet Erginsoy

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ