FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Dolar/TL kritik haftaya son iki buçuk ayın zirvesinde başladı

Investing.com – FOMC ve PPK toplantısının yapılacağı önemli haftaya USD/TRY kuru yükselişle başladı. Kur bu sabah 8,7240’a yükselerek 8 Temmuz …

Dolar/TL kritik haftaya son iki buçuk ayın zirvesinde başladı

Investing.com – FOMC ve PPK toplantısının yapılacağı önemli haftaya USD/TRY kuru yükselişle başladı. Kur bu sabah 8,7240’a yükselerek 8 Temmuz sonrası en yüksek seviyeyi gördü. ABD Dolar Endeksi ise 93,35’i aşarak 23 Ağustos sonrası en yüksek seviyeyi gördü ve parite de yeniden 1,17 tabanına geriledi.

Çin ve Avrupa’daki yavaşlamaya karşın ABD’nin pozitif ayrışmasıyla güçlenen dolar, Fed’in Çarşamba günü yapacağı toplantı öncesinde de değer kazanmaya devam ediyor. Olumlu verilerin ardından varlık alımlarında azaltım için daha net ifadeler kullanması beklenen Fed’in adım adım sıkı para politikasına başlaması bekleniyor.

Yurt içinde ise Mart ayındaki 200 bp faiz artışının ardından 5 aylık dönemde faizi %19’da sabit tutan TCMB’nin bu ay da faizi koruması beklense de piyasalarda sürpriz bir faiz indirimi olasılığı da konuşuluyor, buna gerekçe olarak ise çekirdek TÜFE’nin baz alınması gösteriyor.

Perşembe günü yapılacak PPK toplantısında hem faiz kararı hem de açıklama metnindeki ifadelerin TL’de hareketlilik yaratması bekleniyor.

Hem dolar hem lira üzerindeki etkisinin yüksek olduğu bu haftanın ilk işlem gününde kur son 2,5 ayın zirvesine çıktı. İlk işlem saatlerinde gelişen ülke paralarından en çok kayıp lirada. %1 değer kaybeden lirayı Güney Afrika randı takip ediyor. Aylık bazda ise kurdaki değişim oranı %4,75.

Yazar: Deniz Engin

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ