FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

FİGES, toryum kullanan yeni nesil nükleer reaktörü özkaynaklarıyla tasarlayacak

Yeni nesil nükleer reaktörler üzerine yaptığı çalışmaları bu yıl bir adım ileriye taşıyan FİGES, ‘Ergimiş Tuz Reaktörü Kavramsal Tasarım Geliştirme’ projesini öz kaynaklarıyla başlattı. Şirket, toryumu da kullanabilecek olan ETR tasarımını orta vadede tamamlamayı planlıyor.

FİGES, toryum kullanan yeni nesil nükleer reaktörü özkaynaklarıyla tasarlayacak

HASAN KUŞ / İSTANBUL

Yapay zekâ teknolojileri başta olmak üzere tüm mühendislik birimlerinde insan kaynağını 2020 yılında büyüten FİGES (Fizik ve Geometride Bilgisayar Simülasyonu), 2017 yılında başlattığı nükleer teknoloji alanındaki çalışmalarını bu yıl da artırarak devam ettirmeyi hedefliyor. Şirket, yeni nesil nükleer reaktörler üzerine yaptığı çalışmaları bir adım ileriye taşıyarak, ‘Ergimiş Tuz Reaktörü Kavramsal Tasarım Geliştirme’ projesini öz kaynaklarıyla başlattı.

Başta AB ülkeleri, ABD, Çin ve Hindistan olmak üzere nükleer teknolojide öncü birçok ülkede özel/kamu kuruluşlarının Ergimiş Tuz Reaktörü (ETR) konusunda büyük yatırımlar yaptığını belirten FİGES Yönetim Kurulu Başkanı ve Kurucusu Dr. Tarık Öğüt, “Hedefimiz, yerli ve milli imkânlar kullanarak ETR’nin kavramsal tasarımını geliştirmek. Türkiye’de önemli ölçüde rezervi bulunan toryumu da kullanabilecek olan ETR teknolojisi ile elektrik üretiminin yanı sıra bu tür reaktörlere özgü yüksek sıcaklıkta ısı üretimi de, ucuz hidrojen üretimine, sanayi proses ısı ihtiyacına, deniz suyundan düşük maliyetle tatlı su üretimine, şehir ısıtmasına cevap verebilecek nitelikte. Orta vadede reaktör konseptinin tamamlanmasını planlıyoruz.” dedi.

ETR teknolojisinin Türkiye’ye kazandırılması için öz kaynaklı olarak teknoloji öğrenme ve geliştirmeye odaklandıklarını aktaran Tarık Öğüt, bu kapsamda yürütülen AB projesi SAMOFAR’da TÜBİTAK ile birlikte 2019 yılında aktif gözlemci olarak 3 bin MW ısıl gücünde AB kuruluşlarının geliştirdiği ETR tipi EVOL reaktörünün ısı değiştiricilerinin tasarım çalışmalarını yürüttüklerini ve başarıyla tamamladıklarını dile getirdi. Öğüt, nükleer teknolojide söz sahibi birçok önemli kurum ve kuruluşun (Fransa’dan CEA, CNRS, Areva, EDF; İsviçre PSI, Hollanda TU-Delft; İtalya CIRTEN; AB Joint Research Centre) dahil olduğu bu konsorsiyum ile yakın temas halinde olarak bu alandaki teknoloji bilgisi aktarımına öncülük ettiklerini ifade etti.

KAYNAK : Dünya Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ