FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Dolar göstergesi, beklentiden iyi gelen verilerle bu ayın en yüksek seviyesine çıktı

Investing.com – Pandemi döneminde sert bozulma yaşayan istihdam piyasası, geçen 1,5 yıl içinde kayıplarının büyük kısmını sildi, fakat gerek …

Dolar göstergesi, beklentiden iyi gelen verilerle bu ayın en yüksek seviyesine çıktı

Investing.com – Pandemi döneminde sert bozulma yaşayan istihdam piyasası, geçen 1,5 yıl içinde kayıplarının büyük kısmını sildi, fakat gerek salgının devam etmesi gerekse enflasyon nedeniyle gelir kaybının yüksek olması ve maliyetler istihdam piyasasının hızını son ayda düşürdü.

Fed’in para politikasında en yakından takip ettiği istihdam sektörünün öncü datası olan ve bu nedenle piyasa tarafından da yakından izlenen haftalık işsizlik maaşı başvuruları bugün açıklandı.

ABD’de son haftada 20 bin kişi işsizlik maaşı başvurusunda bulundu. Önceki hafta (revizyonla beraber) 312 bin kişi ile pandemi sürecinin en düşük seviyesine inen işsizlik maaşı başvuruları son haftada 332 bin oldu. Son haftada artış olmasına karşın bu seviyeler dönem olarak en düşük seviyeler olmaya devam etti. 4 haftalık ortalama 340 binden 335 bine indi.

Bugün açıklanan bir diğer önemli veri ise perakende satışlar oldu. Bu veri hem sektördeki canlılığı hem de tüketicinin talebini ölçtüğü için yakından takip ediliyor.

ABD’den gelen son rakamlara göre, perakende satışlar Temmuz ayında %1,8 (revizyonla beraber) gerilemesinin ardından Ağustos ayında aylık %0,7 oranında artarak yıllık bazda %13,45 oldu.

Karantina döneminin ardından Haziran 2020’de ekonominin yeniden açılmasına karşın perakende satışlar düşüktü. Temmuz 2020’de satışlar yıllık bazda %2,44 artmıştı. Geçen yılın aynı dönemine göre bu yılki oran yüksek, fakat daha çok aylık değişim önemli görülüyor. Çin’de beklentilerin çok altında kalan perakende satışlar ABD’de beklentiden iyi geldi ve haftalık başvurularda da belirgin bir değişim olmamasıyla beraber veri dolar pozitif fiyatlandı.

Verinin ardından ABD Dolar Endeksi 92,91 ile gün içi zirveye çıktı ve aylık bazda da en yüksek seviyeyi test etti.

Yazar: Deniz Engin

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ