FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Yurt dışından ‘evlilik’ mailleri geliyor!

Avrupa ve ABD’nin hazır giyimdeki batık şirketleri, Türkiye’de ortaklık yapmak ya da Türk şirketlerine markalarını satmak için harekete geçti. Türk perakende patronlarına e-mail’ler atan yabancılar, ‘Bizi alın’ diyor. Markaların satış bedelleri ise 1 milyon ila 50 milyon dolar arasında değişiyor.

Yurt dışından ‘evlilik’ mailleri geliyor!

Borç batağındaki Avrupalı ve ABD’li markalar Türk şirketlerinin peşine düştü. Markalarını ve hatta tümüyle şirketlerini demirbaşlarıyla birlikte satmak isteyen şirketler, son 3 aydır Türk firmalarına e-mail’ler atıp, satış teklif ediyor. Tekliflerin bir kısmı da batık şirketleri alan yabancı yatırım fonlarından geliyor. Yabancı markalar Türkiye’de müşteri arıyor.

1 milyon dolardan başlıyor

Ortak arayan ya da şirketi satmak isteyen yabancıların, özellikle orta segmentteki şirketler olduğu belirtildi. Alman markaların ağırlıkta olduğu şirketler arasında yüzlerce mağazası olanlar da var. Almanya’da özellikle iki markanın şu anda ciddi finansal sıkıntıda olduğu, hem evlilik hem de satış için Türk firmalarıyla iletişime geçtiği söyleniyor. Avrupalı markaların bugünlerde iflas erteleme taleplerinin arttığı da aldığımız duyumlar arasında…

Kiğılı’nın CEO’su Hilal Suerdem, “Almanya, İtalya, Fransa ve İspanya’daki markalardan son 3 aydır e-mail’ler almaya başladık. Bu mail’lerde demirbaşlarını, marka değerlerini yazıp, onları almamız için teklifte bulunuyorlar. İnceliyoruz. 1 milyondan 50 milyon dolara kadar teklifler var” dedi.

Teklifte bulunanların daha çok orta sınıf markalar olduğunu ifade eden Suerdem, “Şu anda perakende piyasası hem Türkiye hem de global anlamda çok kötü. Türk firmalarında evlilik ya da satın alma için iştahın çok yüksek olacağını düşünmüyorum. Ancak işler düzelir hareket başlarsa elbette fırsatlar değerlendirilebilir” dedi.

KAYNAK : Dünya Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ