FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Yeni normalde mülakatlarda sorman gereken 4 soru

Yeni normalde mülakatlarda sorman gereken 4 soru

Bir iş görüşmesinde işverene sorman gereken sorular, birkaç ay öncesine göre artık biraz daha farklı. Pandemi süreciyle birlikte gelen yeni soruları senin için paylaştık.

İçinde bulunduğumuz pandemi, hayatımıza yeni bir yön verirken iş görüşmelerinde sorulan sorulara da karşılıklı olarak yenilerini ekledi. Evden çalışma, yeniden tasarlanan iş süreçlerindeki son durum, çalışan sağlığı ve güvenliği gibi konulardaki sorular, artık en önemli başlıklar arasında.

İşverenlerin net bir şekilde açıklık getirmesi gereken bu konularda, nasıl bir yol izlediklerini öğrenmen için işte, sana 4 soru önerisi:

Adaptasyon sürecini nasıl planlıyorsunuz?

Bir işe uzaktan başlarken seni nelerin beklediğini bilmen yararına olacaktır. Oryantasyon süreci, eğitimlerin nasıl sağlanacağı, rehberlik etmesi için başka bir çalışanın yönlendirilip yönlendirilmeyeceği ya da ekiple nasıl tanıştırılacağın gibi konulardaki tutumlar önemli. Çoğu eğitim, e-öğrenme yoluyla yapılacaktır, ancak hedef belirleme ve uyum sağlama gibi konularda yöneticilerle bire bir görüşme planlanması gerekir. Bu nedenlerle ilk günlerin acemiliğini atmanı sağlayacak önlemlerin alınıp alınmadığını öğrenmen için konuyla ilgili bir soru sorabilirsin.

Gerekli teknik araçları sağlıyor musunuz?

COVID öncesinde işe başlamış olsaydın, işinle ilgili ihtiyaç duyacağın pek çok şeyi ilk iş gününde masanda hazır bulman olasıydı. Ancak şimdi bu ihtiyaçları senin gidermen gerekebilir.

Bazı şirketler çalışanlarına evden çalışırken ihtiyaç duyacakları pek çok şeyi temin etse de her şirkette durum böyle olmayabilir. Herhangi sürpriz bir harcama (monitör, telefon vb.) ile karşılaşmamak için önceden bu konularla ilgili merak ettiklerini sormalısın.

Ofise dönüş zamanınız belli mi?

İş görüşmesi yaptığın şirket, henüz ofiste çalışmaya başlamamış ya da çok az kişiyle ofiste çalışmayı deneyimliyor olabilir. Bunu net bir şekilde öğrenmenin yolu yine ilgili soruyu sormaktan geçiyor.

Başvurduğun pozisyondan beklenen çalışma şeklini (uzaktan, ofiste) ya da ofise dönüş konusuna ne kadar öncelik verildiğini öğrenmen, bu konudaki soru işaretlerini de ortadan kaldıracaktır. Mevcut belirsizlik ortamında somut bir plandan bahsedilmeyebilir; ancak böyle de olsa, en azından şirketin bu konuda aceleci ya da temkinli olup olmadığını öğrenmiş olursun.

Hangi sağlık ve güvenlik önlemlerini uyguluyorsunuz?

Uzaktan çalışmak yerine ofiste çalışman bekleniyorsa, kesinlikle bu soruyu sormalısın. Şirketin yalnızca uygun güvenlik önlemlerini almakla kalmadığını, aynı zamanda bunları fiilen uyguladığını bilmen gerek. Bu soruyla ilgili cevabı dikkatlice dinle. Güvenlik önlemlerini açıklarken, gerçekten uygulanan önlemler alındığından emin ol.

Kaynak: Forbes

KAYNAK : https://www.kariyer.net/kariyer-rehberi/yeni-normalde-mulakatlarda-sorman-gereken-4-soru/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ