FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Yeni işe adapte olmanın püf noktaları

Üniversiteden mezun oldun, pek çok iş başvurusu ve zorlu mülakat sürecinin ardından nihayet işe kabul edildin. Hayatında yepyeni bir sayfa açılıyor, hem mutlu

Yeni işe adapte olmanın püf noktaları

Üniversiteden mezun oldun, pek çok iş başvurusu ve zorlu mülakat sürecinin ardından nihayet işe kabul edildin. Hayatında yepyeni bir sayfa açılıyor, hem mutlu hem de kaygılısın. Acaba yeni işine uyum sağlayabilecek misin? İş arkadaşlarınla ilişkin nasıl olacak? Uyumlu bir çalışma hayatı ve sürdürülebilir başarı için nelere dikkat etmek gerekiyor? Senin için derledik.

İşe ve çalışma ortamına uyum sağlamak, başarılı olmanın en önemli faktörlerinden biri. Pek çok yeni mezun “Acaba işe uyum sağlayabilecek miyim?”, “Bu işte başarılı olabilecek miyim?” sorularıyla iş hayatına ilk adımlarını atıyor. Bu heyecanlı süreçte aslında bazı basit noktalara dikkat ederek daha hızlı uyum sağlamak ve huzurlu çalışmak mümkün.

İşte yeni işe uyum sağlamanın püf noktaları:

Firmayı iyi tanıyor musun?

Adaptasyonu kolaylaştıran en önemli noktalardan biri uyum sağlayacağımız her ne ise onu iyi tanımak ve sürprizlere hazırlıklı olmak. Çalışacağın firmayı iyi araştırmış olman, içine gireceğin kültür, iş ortamı ve çalışanlar hakkında da sağlam bir bilgi sahibi olman anlamına gelir. Bu şekilde ortamda daha rahat olabilir, daha hızlı adapte olarak işine odaklanabilirsin.

İş tanımını iyi anladın mı?

Adapte olma yolunda iş tanımını iyi bilmek de önemli bir aşama. Bu şekilde endişelerin azalır, senden tam olarak ne beklendiğini iyi anladığın ve yöneticinin çalışma kültürünü bildiğin için ortama uyum sağlaman kolaylaşır. Görev tanımını iyi bilen kişiler aynı zamanda iş arkadaşlarıyla da ilk diyaloglarında daha özgüvenli olabilir ve etkili iletişim kurabilirler.

Kendi alanını nasıl yaratırsın?

Yeni işine ve ofis ortamına alışmanın bir diğer etkeni de kendine ait, senden izler taşıyan güvenli bir ortam oluşturmak. Bunun için çalışma masana seni mutlu edecek objeler, fotoğraflar, defter, kalem koyarak işe başlayabilirsin. Sevdiğin objelerle bir arada olmak, bulunduğun ortamı kişiselleştirmek anlamına geldiğinden mutlu ve rahat hissetmene yardımcı olur. Bu şekilde yeni iş ortamına daha az yabancılık çekip uyum sürecini kolaylaştırabilirsin.

İş arkadaşlarınla vakit geçir

Yeni iş ortamına adapte olmayı kolaylaştıran belki de en güçlü etken iş arkadaşlarınla kuracağın arkadaşlık. İnsanlar için iletişim en önemli motivasyon ve mutluluk kaynaklarından biri. İlk etapta tanımadığın insanlarla kaynaşman hemen kendini rahat hissederek ortama alışman elbette mümkün değil. Ama bunun için çaba sarf etmeyi unutmamalısın. İş arkadaşlarınla birlikte vakit geçirmeye çalış. Onlarla yemeğe çıkmak, kahve içmek ve bu esnada bir şeyler paylaşmak seni iyi hissettirecektir. Bu paylaşım arttıkça ise adaptasyon süreci hızlanır, işine ve ofis ortamına daha kolay alışırsın.

Geri bildirim iste

Geri bildirim hem kişiyi hem de içinde bulunan durumu değiştirir, olumlu yönde bir gelişim sağlar. İşine daha kolay uyum sağlamak için yöneticine ve iş arkadaşlarına performansını, işini nasıl daha iyi yapabileceğini sorman uyumu hızlandırır. Alacağın geri bildirim hem kariyer hem de alışma sürecine katkı sağlar. Daha özgüvenli ve motive çalışmanı destekler.

İlk izlenimin önemini unutma

İnsanların ilk izlenimin etkisini yıllarca taşıyacağını unutma. İşe gittiğin ilk gün kıyafetin, tavırların, insanlara yaklaşımın dikkat çekecektir. Yeni çalışan olarak bu konularda mümkün olduğunca pozitif bir etki yaratmaya çalış. Pozitif başlayan bir gün senin için uzun vadede işleri kolaylaştırır, daha kolay uyum sağlamanı ve kabul edilmeni sağlar.

KAYNAK : https://www.kariyer.net/kariyer-rehberi/yeni-ise-adapte-olmanin-puf-noktalari/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ