FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Temel Kotil: Helikopterde dünyanın sayılı şirketleri arasındayız

Kanaat Önderleri’nde Hakan Güldağ, Şeref Oğuz ve Vahap Munyar, TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil’i konuk etti. Kotil, Türkiye’yi heyecanlandıran projelerini aktarırken mühendis istihdamından, teknoloji transferine, Ar-Ge desteklerinden işbirliklere kadar pek çok konuda görüşlerini paylaştı.

Temel Kotil: Helikopterde dünyanın sayılı şirketleri arasındayız

TÜRK Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, “Gündem Özel” sohbetimizde Türkiye’yi heyecanlandıran projelerini anlatırken, “Helikopter üretiminde alternatif helikopter üretimine sahip dünyada sayılı şirketler arasındayız” dedi. Kotil, Milli Muharip Uçak projesiyle ilgili de şu mesajı verdi: “5’inci nesil Türk savaş uçağı projesi MMU, savunma sanayii ile uzaktan yakından ilgilenen herkes için heyecan yaratan, çok büyük fırsatlar barındıran Türkiye’nin en büyük savunma sanayii projesidir. Milli Muharip Uçak ile ülkemiz farklı bir konum ve seviyeye çıkacak.”

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil’e sorularımız ve yanıtları şöyle:

Yerlilik yüzde 70’lerde

• Türkiye’nin son dönemlerde savunma sanayiinde önemli bir atılım içinde olduğunu görüyoruz. Bu gelişmeyi neye bağlıyorsunuz?

Savunma sanayimiz son 20 yılda devletimizin sağladığı kaynaklar, başta Sayın Cumhurbaşkanımızın yerli ve milli olanaklar ile ürün geliştirilmesi konusunda kararlı ve istikrarlı duruşu ile kendisine direk bağlı Savunma Sanayii Başkanlığımızın ekosisteminde istikrarlı bir yükseliş gösterdi. Bugün yerlilik oranımız yüzde 70’lere ulaştı ve en kritik zamanlarda geliştirilen ürünler çok büyük roller üstlendi. Ülkemizin savunma sanayiinde gösterdiği atılımlar uluslararası alanda başarı göstergesi sayılan raporlara da olumlu yansıdı. Dünyanın en prestijli savunma sanayi listesi olarak kabul edilen “Defense News Top 100”deki Türk şirketi sayısı 7’ye yükseldi. TUSAŞ olarak biz de 16 sıra yükselerek 53’üncü sırada yerimizi aldık. Daha önce savunma ve en önemlisi havacılık alanında üretim gücümüz özgün ürünlere dönük değildi. 20 yılda gösterilen kararlı tutum neticesinde üretim oranları yerlilikle birlikte eşgüdümlü bir şekilde arttı. TUSAŞ olarak biz de ürettiğimiz ürünler, geliştirdiğimiz projeler ile atılımlarımızı önemli ölçüde sürdürdük. İnsan kaynaklarından, ihracata, özgün üretim kabiliyetimizden, yapısal parça üretimimize kadar ülkemizi hak ettiği yerlerde konumlandırmak için çalışıyoruz.

Kompozit yatırımı bitiyor

• TUSAŞ, bugüne kadar hangi projelere imza attı? Devam eden projeleriniz neler? En kısa vadede devreye alınacak, Türkiye’yi heyecanlandıracak hangi projeler var?

KAYNAK : Dünya Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ