FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

TCMB, aylık para ve banka istatistiklerini açıkladı

Investing.com – Aylık Para ve Banka İstatistikleri; Merkez Bankası ve diğer bankaların para, mevduat ve diğer parasal yükümlülüklerini, bu …

TCMB, aylık para ve banka istatistiklerini açıkladı

Investing.com – Aylık Para ve Banka İstatistikleri; Merkez Bankası ve diğer bankaların para, mevduat ve diğer parasal yükümlülüklerini, bu kurumlar tarafından verilen kredileri ve yurt dışı ile olan pozisyonlarını gösteren stok bir veri topluluğudur.

Para arzında M1: Nakit+ hesaplar, M2: M1+vadeli hesaplar, M3: M2+repo, fon ve menkul kıymetleri kapsar.

TCMB’nin bugün yayımladığı Temmuz raporuna göre;

Geniş para arzı M3, Haziran 2021 döneminde yıllık %23,7 büyümenin ardından Temmuz 2021 döneminde yıllık %20,2 büyüdü. En dar para tanımı olan M1’in yıllık büyüme oranı ise bir önceki ay %24,9 olarak gerçekleşirken Temmuz ayında %17,4’e düştü. M1’deki düşüş nakit tarafında azalma olduğunu gösteriyor.

Parasal sektör tarafından verilen kredilerin yıllık artış hızı, hanehalkı için Haziran 2021’de %25 iken Temmuz 2021’de %17,4 oldu. Finansal olmayan kuruluşlara verilen krediler ise Haziran 2021’de bir önceki yıla göre %18,6 artarken, Temmuz 2021 döneminde bir önceki yıla göre %14,1 arttı.

Geniş para arzı bileşenlerinin para arzındaki yıllık büyümeye katkısı incelendiğinde; vadeli mevduatların para arzına en büyük katkıyı sağlayan kalem olduğu, bunu vadesiz mevduatların izlediği görüldü.

Temmuz 2021’da geniş para arzı M3’de gözlenen yıllık %20,2 oranındaki büyümede %12,4 ile vadeli mevduatlardaki artış etkili oldu, bunu %6,1 ile vadesiz mevduatlar izledi ve diğer kalemlerin katkısı sınırlı düzeyde kaldı.

M3’teki büyümenin karşılık kalemlerine yansıması; %19,5’i özel sektörden, %4,5’i genel yönetimden, %0,6’sı banka dışı finansal kuruluşlardan ve %1,4’ü net dış varlıklardan alacaklarda artış şeklinde oldu. Diğer taraftan diğer kalemler (net) %5,9 oranında azalış olarak katkı yaptı.

Yazar: Necdet Erginsoy

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ