FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Stajını devamlı işe dönüştürmek için ne yapmalısın?

Stajını devamlı işe dönüştürmek için ne yapmalısın?

İş hayatının henüz başında olan bir gençsen, kariyerinin nasıl şekilleneceğini merak etmen oldukça doğal. Güçlü temeller üzerine inşa edilmiş bir kariyer için verimli bir staj süreci geçirmek de epey önemli. Peki, kariyer hayatının ilk ve en önemli basamağı olan staj deneyimini, kadrolu bir iş fırsatına dönüştürmek için neler yapmalısın?

Doğru departmanda staj yaptığından emin ol

Henüz kariyerine nasıl bir yön vermen gerektiğini bilmediğinde, birkaç farklı departmanda staj tecrübesi yaşamak iyi fikir olacaktır. Hatta imkan varsa farklı şirketlerde de bunu denemelisin. Böylece kendini en iyi ifade ettiğini düşündüğün ve gelecek adına seni heyecanlandıran işte karar kılabilirsin.

Bol bol soru sor, öğrenmeye açık olduğunu göster

Bir iş yerinde stajyerden kendi alanında bilgi sahibi olması beklenmez. Stajın, teorik bilginin pratiğe döküldüğü aktif bir öğrenme süreci olduğunu unutma. Soru sormaktan korkma ve sorularınla senden sorumlu olan üstlerinin deneyim aktarımı yapmasına ortam yarat. Böylece hem sen deneme-yanılma yoluyla öğrenmenin yaratacağı zaman kaybından kurtulursun hem de üstlerin öğrenmeye açık bir aday olduğunu daha çabuk anlar.

Sorumluluk almaktan kaçınma

Staj yaparken sorumluluk almaktan ve iş süreçlerine katkı sağlamaktan kaçınma. Aksi takdirde günlük küçük işleri asiste etmekten öteye geçemeyebilirsin. Kademeli olarak sorumluluk almaya çalışarak, çalıştığın ekibin işini kolaylaştırmaya çalış. Sana teklif edilen işler için “Yapamam” veya “Ben bunu bilmiyorum” gibi olumsuz ifadeler kullanma. Bunlar yerine “Daha önce deneyimlemedim, ama elimden geleni yapacağım” diyebilirsin. İyi bir araştırmacı olursan birçok konuda seni yönlendirecek fikirlere de kolayca ulaşabilirsin.

İş verilmesini bekleme, işe dahil ol

Sana atanan görevlerin düzenli olarak artıp atmadığını gözlemle. Eğer durağan bir süreç yaşanıyorsa, yeni görevler edinip edinemeyeceğini araştır. Konfor alanının yarattığı atalete düşmeden sürekli gelişim fırsatlarını yoklamalısın.

Eğer yeni staj fırsatlarından haberdar olmak istiyorsan, Kariyer.net’teki stajyer ilanlarına hızla göz atabilirsin.

KAYNAK : https://www.kariyer.net/kariyer-rehberi/stajini-devamli-ise-donusturmek-icin-ne-yapmalisin/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ