FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Stajı Verimli Geçirmek İçin 5 Tavsiye

Stajyer olmak ve staj yapmak gelecek kariyerini en çok etkileyecek olan kısımdır. İşe olan yatkınlığın, ekip çalışmalarına uygunluğun ya da gelecekte hangi konumun seni tatmin edeceğini tam da bu seviyede kavrayabiliyorsun.

Stajı Verimli Geçirmek İçin 5 Tavsiye

Aslına bakıldığı zaman stajyer olmak ve staj yapmak gelecek kariyerini en çok etkileyecek olan kısımdır. İşe olan yatkınlığın, ekip çalışmalarına uygunluğun ya da gelecekte hangi konumun seni tatmin edeceğini tam da bu seviyede kavrayabiliyorsun. Ebette zamanla fikirlerin değişecektir fakat staj dönemi ne kadar verimli geçirilirse karar vermen ve kariyer planını hızlandırman o kadar kolay olacaktır.

Peki staj dönemi nasıl geçirilmeli, bu dönemde ne yapılmalıdır?

1- Gözlerini Dört Aç!
Stajın ilk günlerinde ekip arkadaşlarını tanımak için elbette gözlem yapacaksındır. Fakat bu gözlemi biraz daha genişletmeli ve çalıştığın ofis ya da şirketteki diğer departmanları da gözlemlemelisin. Böylece şirketin ya da ofisin nasıl işlediği anlayarak daha kolay adapte olabilirsin. Başka departmanları tanımak, neler yaptıklarını öğrenmek kariyer planını yaparken sana yardımcı olacaktır. İlerde nasıl bir konumda olmak istediğini görme fırsatı yaratacaktır.

 

 

2- Her Zaman İletişimi Kuvvetli Adaylar Ön Plandadır!
Çalıştığın ortamda ekip arkadaşlarını tanımaya başladıkça nasıl bir ilişki kuracağını görmek zamanla daha kolay oluyor. Ama iletişimini güçlendirmek ve insanların aklında olumlu bir iz bırakmak için gülümsemeyi ve nazik davranmayı hiç bırakma. Çalıştığın ortamdaki bazı insanları tanımıyor olsan bile onlara gülümsemek ve selamlaşmak her iki tarafı da mutlu edecektir. Ayrıca bu küçük etkileşimler seni bulunduğun ortama daha fazla bağlayacak ve aidiyetini arttıracaktır.

 

3- Sorumluluk Almaktan Korkma!
Staj döneminde yapılan işler angarya olarak görülebilir. Fakat bu durumu değiştirmek kesinlikle senin elinde! Kapasiteni zorlayacak olan işleri üstlenmek ya da sorumluluğunu artıracak ortamlara girmek seni geliştirecek olan en önemli etken. Şirket içerisinde önemli olan bir toplantıya katılmak ve o iş üzerinde çalışmalar yapmak seni geliştirmenin yanında insanlara kapasiteni göstermek ve üstlerinin aklında yer etmek için çok iyi bir fırsat olacaktır.

 

 

4- Geleneksel Önerimiz: Söz Uçar, Yazı Kalır; Plan Hayat Kurtarır!
İş olarak ne yapıyor olursan ol mutlaka ama mutlaka planlı bir şekilde yap. İşlerinin sıralamasını yapmak, önem derecesini belirlemek seni çok rahatlatacaktır. Şöyle ki yoğun olacağın günlerde iş yükünü azaltmaya, yoğun olmadığın günlerde ise bomboş oturup kalmana engel olacaktır.
Ayrıca herhangi bir iş ya da plana dair kafanda bir şey varsa mutlaka not al. Aksi halde başka işlerden ya da sosyal hayat gibi nedenlerden dolayı aklından uçup gidebilir.

 

 

5- Uzun Vadeli Yatırım: Networking
Eveet geldik staj döneminde yapılması gereken en kritik nokta olan Network edinmeye. Çalıştığın sektörde iş ve çalışma arkadaşların dışında da ne kadar çok insan tanırsan senin için o kadar iyi olacaktır. Geniş bir Network ağının olması, geniş bir bilgi ağın olduğu anlamına gelir. Gelecekte yapacağın işlerde ve hatta sosyal hayatında bile edinmiş olduğun bu networklerin olumlu etkilerini göreceksin.

KAYNAK : https://isyasami.yenibiris.com/staji-verimli-gecirmek-icin-5-tavsiye/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ