FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

SPK Şişecam Topluluğu şirketlerinin birleşmesine onay verdi

SPK Şişecam’ın grup şirketleriyle birleşmesi dolayısıyla yapılacak olacak bedelli sermaye artışına onay verdi.

SPK Şişecam Topluluğu şirketlerinin birleşmesine onay verdi

Şişecam’ın grup şirketleriyle birleşmesi dolayısıyla yapılacak olacak bedelli sermaye artışına Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) onay geldi.

SPK tarafından dün akşam yayımlanan bültene göre Şişecam’ın sermayesi 2,25 milyar liradan, 3,06 milyar liraya yükselecek.

SPK bülteninde konu ile ilgili şu bilgiler verildi:

“a) Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş. tarafından, Anadolu Cam Sanayii A.Ş. ,Denizli Cam Sanayii ve Ticaret A.Ş., Paşabahçe Cam Sanayii ve Ticaret A.Ş., Soda Sanayii A.Ş. ve Trakya Cam Sanayii A.Ş.’nin 31.12.2019 tarihli finansal tablolar esas alınarak tüm aktif  ve pasifleriyle birlikte bir bütün halinde devralınması suretiyle Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş. bünyesinde birleşilmesi için  hazırlanan duyuru metnine Kurulumuzca onay verilmesi talebinin olumlu  karşılanmasına karar verilmiştir. b) Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş.’de gerçekleştirilecek  sermaye artırım ve yeni sermaye tutarı birleşme işleminin genel  kurullarda onaylanması ve ayrılma haklarının kullanımı sonrasında  kesinleşecektir. c) Birleşme işleminin genel kurulda onaylanması şartıyla Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş.’nin esas sözleşmesinin “Amaç ve Konu”,  “Sermaye” ve “Esas Sözleşme Değişiklikleri” başlıklı 4, 7, 21  maddelerinde yapılacak değişiklik ile esas sözleşmeye “Pay veya Pay
Senetlerinin Devri” ve “Birleşme ve Bölünme Hükümleri” başlıklı sırası  ile 33’üncü ve 34’üncü maddelerinin eklenmesine ilişkin tadil metnine, Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş.’nin talebi doğrultusunda uygun  görüş verilmiştir.”

Şişecam Topluluğu şirketleri Trakya Cam, Anadolu Cam, Denizli Cam, Soda Sanayi ve Paşabahçe, Şişe ve Cam Fabrikaları’na devrolmak suretiyle birleşmek için Ocak ayında çalışmalara başladı. ŞİŞECAM YENİ ALANLARDAKİ YATIRIM FIRSATLARINI TAKİP EDECEK
Şişecam Topluluğu Genel Müdürü Ahmet Kırman yaptığı açıklamada, tüm faaliyet alanlarının tek şirket çatısı altında toplanmasının rekabet gücünü artıracağını belirterek, “Bu birleşmeyle daha çevik ve hızlı olmayı, küresel rekabet açısından daha uygun bir hukuki ve yönetsel altyapıyı oluşturmayı ve yatırımcılar açısından daha da yüksek bir hisse performansı sergilemeyi amaçlıyoruz” dedi ve ekledi:

“Küresel salgın sonrasındaki yeni dünya düzeninde, değişen konjonktüre uyum sağlayabilmek için gerekli altyapıya sahip kurumlar avantaj yakalayacak. Birleşme hamlemiz bu açından da büyük önem taşıyor.”

Kırman, “Yeni normalde de Şişecam’ın iddialı küresel hedeflerine ulaşması için ana faaliyet alanlarımızda etkinliğimizi artıracak stratejik adımların yanı sıra gelecek vaat ettiğine inandığımız yeni iş alanlarındaki yatırım fırsatlarını da takip edeceğiz” dedi.

Açıklamada yer alan bilgiye göre, SPK onayının ardından 26-28 Ağustos 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Şişecam ve söz konusu ana iştiraklerinin Olağanüstü Genel Kurul toplantılarında birleşme işlemine ilişkin karar alınması; birleşme sürecinin ise Eylül ayı içerisinde tamamlanması bekleniyor.

Şişecam hisseleri yüzde 4,6 artışla 6,59 liradan işlem görüyor. Trakya Cam yüzde 4,5, Denizli Cam yüzde 3,4, Anadolu Cam yüzde 3,0, Soda Sanayi yüzde 1,5 yükseldi.

KAYNAK : Dünya Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ