FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Sosyal Medyada İşveren Markası Nasıl Olunur?

Sosyal Medyada İşveren Markası Nasıl Olunur?

Bu yazımızda Sosyal Medyada bulunan en iyi İşveren Markaları örneklerine göz atabilir ve büyük markaların İşveren Markasını tanıtmak, üst düzey yetenekleri çekmek için Sosyal Medyayı ne kadar aktif kullandığını öğrenebilirsiniz. 

Sosyal Medyada İşveren Markası Nasıl Olunur?

Muhtemelen İşveren Markasını Sosyal Medyada tanıtmak için daha fazla çaba sarf etmeniz gerektiğini, zaman ve para harcamış olmanız gerektiğini zaten duymuşsunuzdur. Kimsenin size söylemediği ise bunun nasıl yapılması gerektiği. Şirketinizi, elverişli ve olumlu bir işveren olarak göstermek için şirketinizin sosyal medya profillerinde ne tür içerikler yayımlamalısınız?

Büyük markaların İşveren Markasını Sosyal Medyada tanıtmak için kullandığı harika içeriklerden 8 ilham veren örnek ile bunu açıklıyoruz;

1- Çalışan Referansları

Çalışan hikayelerini ve referanslarını öne çıkarın. Kişisel öykülerinin paylaşılması, ne tür potansiyel adaylar aradığınızı görmelerini kolaylaştıracaktır.

Örneğin: Marriott

Marriott International Inc., 122 ülke ve  6.000’den fazla bölgede yer alan lider bir küresel konaklama şirketidir. Marriott, çalışanlarının referanslarını sıklıkla belirttiği Marriott Careers adlı harika bir Instagram sayfasına sahip.

Duffy ile tanışmaya hazır mısınız? ?

2- Ofis ve İş Yerleri

Ofis ortamınızın video ve fotoğraflarını paylaşın. Havalı ofisiniz yok diye sakın endişelenmeyin.  Çoğu aday ofisinizde büyük bir yoga stüdyosuna veya video oyun odasına sahip olmanızı beklemez. Sadece günlerinin çoğunu geçirebilecekleri alanları görmek ister. Önemli olan ofisin güzel bir enerji yaymasıdır. Belki rahat kahve içebilecek bir köşe vardır veya güzel bir manzaraya sahiptir ya da duvarlarda ilgi çekici posterler asılıdır.

Örneğin:

L’Oreal’ın Instagram kariyer sayfasının adı L’Oreal Talent. L’Oreal’ın “uğruna ölünesi ” bir çok ofisi olmasına rağmen hala çalışanlarının masa fotoğraflarını paylaşarak bu dinamiği hayatta tutuyor.

3- Avantaj ve Faydalar

Çalışanlarınıza sunduğunuz avantajları ve faydalardan emin olun.

Örneğin:

İşte, Marriott’un Instagram sayfası gibi harika bir örnek.

 

Şirketiniz size egzotik adalar tatili için çalışan indirimi sunmayabilir ama hava durumuna göre esnek çalışma saatleri, okul harcı ödeme, spor salonu üyeliği, ücretsiz öğle yemeği gibi bazı özel fırsatlar sunabilir.

4- Şirket Kültürü

Büyük bir şirket kültürü, meslektaşlar, yöneticiler ve şirket liderleri ile olumlu ilişkiler üzerine kuruludur. Şirket kültürünüzün güven, işbirliği, takım ruhu ve desteği ile karakterinize bir mesaj göndermelisiniz.
Bunu nasıl yapabilirsiniz?

Örneğin:

İşte Microsoft’un Instagram sayfasında şirket kültürünü sergilemenin kesinlikle dahice bir örneği.

5- Şirket Etkinlikleri

İş ile ilgili etkinliklerinizin yanı sıra, doğrudan iş odaklı olmayan etkinliklerinizi sunmak da önemlidir. Bu etkinlikler, takım oluşturma etkinlikleri ve çalışanlarınızın bir araya gelerek partiler, kutlamalar, özel günler vb. gibi benzer etkinlik ve sosyal toplantıları içerir.

Örneğin:

Nanobit, mobil uygulamalar, oyunlar geliştirmek ve sunmak konusunda uzmanlaşmış bir şirkettir. Genellikle, çalışanlarının oyun oynamak, sosyalleşmek ve rahat ve keyifli bir ortamda birlikte eğlenmek için ofislerinde toplandıkları Cumartesi günleri Game Jams düzenliyorlar.

6- Ödüllendirme

Şirketinizin aldığı her ödül, sertifika ve başarıya dikkat edin. Başarınızı kutlayın ve çalışanlarınızın sıkı çalışmaları ve daha yüksek bir amaca bağlılıklarından dolayı teşekkür etmeyi unutmayın.

Örneğin:

HubSpot, şirketlerin ziyaretçileri çekmesine, potansiyel ziyaretçileri müşteriye çevirmede yardımcı olan bir pazarlama ve satış platformudur. Hubspot, yakın zamanda 2018’de Glassdoor’da Çalışılacak En İyi Yer seçildi. İşte onların Instagram’da kutlama yazısı:

7- İşe alım içeriği

Şirketinizin ciddi bir işveren olarak algılanmasını istiyorsanız, özel işe alım içeriğinin oluşturulması ve paylaşılması şarttır. “işe alım içeriği ile uzmanlaşma” ile ne demek istiyoruz? İşe alım içeriği, potansiyel çalışanlarınızın işe alım süreciniz hakkında bilgilendirilmesi amacıyla oluşturulmuş bir sosyal medya içeriğidir.

Örneğin: Microsoft

Microsoft’un Microsoft Life adlı harika bir Facebook kariyer sayfası var. Microsoft Life düzenli olarak Microsoft’un işverenleri ile canlı röportajlar düzenlemektedir. Potansiyel adaylar, etkinlikten önce sorularını gönderebilir ve canlı yayın sırasında dinleyebilirler. Canlı yayını takip edemeyen adaylar, Microsoft’un Facebook kariyer sayfasında yayınlanan etkinliğin kaydını izleyebilir. Canlı röportajlar, potansiyel adaylarınız ile diyaloğa girmenin ve sorularına cevap vermenin harika bir yoludur. Aşağıda, Microsoft’un kendi etkinliğini duyurmak için kullandığı bir Facebook gönderisini örnek olarak inceleyebilirsiniz.

Sosyal Medyada İşveren Markası: Neler Öğrendik?

Sosyal medya, hikaye anlatımınızla görsel olmayı kolaylaştırır. İnsanlar kendilerini şirketler için çalışabileceğini tahayyül edebilirler. Bunu yapabilmelerinin en iyi yolu, tüm sosyal medya platformlarınızda fotoğraf ve video kullanmaktır.

Aşağıdakilerin hikayelerini, fotoğraflarını ve videolarını paylaşarak İşveren Markasını göster:

Çalışanlarınızın Referansları Ofis ve İş Yerleri Avantaj ve Faydalar Şirket Kültürü Eğitici, Kurumsal İşe Alım Etkinlikleri Kazandığınız Ödüller ve Başarılar İşe Alım İçerikleri

Her pozisyon ve her şirket için çalışmayı garanti eden doğru içerik ve iletişim kanalını seçmek için sihirli bir formül yoktur. Sizin için en uygun olan şey aday kişiliğine bağlıdır. Potansiyel Aday ideal adayınızın yarı kurgusal bir temsilidir.  Aday kişiliğinize bağlı olarak, doğru içerik türünü ve bunları dağıtmak için uygun kanalları tanımlayabilirsiniz. Bu yazıda sunulan örneklerin size ilham verdiğini ve kendi kazanan Sosyal Medya İşveren Markası stratejinizi oluşturmak için kullanabileceğiniz bazı ilginç fikirler sağladığını umuyoruz.

 

 

 


Etiketler: HubSpotInstagramişverenişveren markasıL’OrealmarriottMicrosoftSosyal medya

KAYNAK : https://isyasami.yenibiris.com/sosyal-medyada-isveren-markasi-nasil-olunur/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ