FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Sosyal medyada çalışmak için 6 neden

Yakın zamana kadar sosyal medya eğlenceden ibaret olarak görülüyordu. Facebook sayfası yönetmek, Twitter’da paylaşım yapmak şirketleri ilgilendirmiyor, sosyal

Sosyal medyada çalışmak için 6 neden

Yakın zamana kadar sosyal medya eğlenceden ibaret olarak görülüyordu. Facebook sayfası yönetmek, Twitter’da paylaşım yapmak şirketleri ilgilendirmiyor, sosyal medya çalışanı ise ciddiye dahi alınmıyordu. Çoğunluk yanıldı. Bugün holdinglerin sosyal medya süreçlerini yöneten ve onlarca kişinin çalıştığı kocaman sosyal medya ajansları var. Artık karşımızda “sosyal medyacılar” yok, “sosyal medya uzmanları” var…

İşler ne zaman bu kadar hızlı değişti bilinmez ama şu kesin ki sosyal medyada çalışanların ve çalışmak isteyenlerin sayısı hızla artıyor. Teknoloji ile iç içe olan sosyal medyanın hızla değişen yüzü özellikle kanı kaynayan yeni jenerasyonu cezbediyor. Hızlı ölçüm yöntemleri, analiz biçimleri ve her şeyden önce dinamik ve eğlenceli olmasıyla sosyal medya uzmanı olmak çok fazla avantajı beraberinde getiriyor.

İşte sosyal medyada çalışmak için 6 önemli neden:

Kalıcı

Facebook ilk ortaya çıktığında kimse sosyal medyanın bugünkü kadar güçleneceğini tahmin etmemişti. Bugün tüm iş süreçleri dijitalleşiyor, firmalar sosyal medya yapılanmasını yönetim stratejilerinin başına koyuyor. Bundan birkaç yıl öncesine kadar çok da önemsenmeyen sosyal medya çalışanı artık kalıcı bir yere sahip. Üstelik değişimin ve teknolojinin esas olduğu bir alanda çalışarak sürekli öğreniyor.

Bilgide birinci

Sosyal medyada çalışıyorsanız hemen hemen her konuda bilgiye ilk ulaşanlardan olmanız kaçınılmaz. Bu da kişisel gelişimin yanı sıra teknolojiyi ve dünyadaki gelişmeleri sıkı bir şekilde takip etmeyi kolaylaştırıyor. Sosyal medya uzmanı yeni çıkan uygulamaları denemek ve tüm yeni trendlerden haberdar olmak durumunda.

Olumlu anlamda öngörülemez

Sosyal medya hayatımıza yön verse de hâlâ kuralları hızla değişen bir alan. Değişim ise yaratıcılığı tetikliyor. Sosyal medyada çalışmak isteyenler bu hızlı ve öngörülemeyen değişimin içinde yaratıcı, esnek ve uyumlu olmalı. Bu özelliklere sahip sosyal medya çalışanları için gelecek, farklı görev tanımlarıyla, başarılı bir kariyerle, kısacası sürprizlerle dolu.

Sektörde çalışmak isteyenler sosyal medya iş ilanlarına göz atabilir.

Performans hemen ölçülebiliyor

Dünya kadar analitik araç sayesinde bugün sosyal medya, gücü net olarak ölçülebilen alanların başında geliyor. Başarılı bir sosyal medya çalışanının hızlı ölçülebilen performansı sayesinde kariyeri hızla ilerleyebilir.

Her şeyden biraz

Sosyal medyacı olmak demek her şeyden biraz anlamak ve her şeyi biraz denemek aslında. Bu da kişiyi aktif kılan ve motive eden dinamik bir iş anlamına geliyor. Biraz animasyon, biraz photoshop, biraz reklam yazarlığı, biraz fotoğraf derken sosyal medya uzmanının eli her işe uzanıyor.

Sadece internet değil

Sosyal medya, sonuçları gerçek zamanlı olarak izlenebilen, sadece rakamlardan oluşmayan bir iş alanı. Sosyal medyada çalışanlar diğer pek çok sektörde olduğu gibi aksiyonlarının sonuçlarını uzun sürede almak zorunda kalmıyor. Atılan her adımın sonuçlarını interaktif olarak görmek, etki-tepki ilişkisine hızlı bir şekilde tanık olmak hem keyifli hem de motive edici.

KAYNAK : https://www.kariyer.net/kariyer-rehberi/sosyal-medyada-calismak-icin-6-neden/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ