FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Soros: Şi’nin Çin’inde yatırımcılar hayal kırıklığına uğrayabilir

Soros Financial Times’ta kaleme aldığı makalede Çin Devlet Başkanı Şi Jinping’in ekonomik gerçeklikle çatıştığını, özel girişimlerindeki yönelik …

Soros: Şi’nin Çin’inde yatırımcılar hayal kırıklığına uğrayabilir

Soros Financial Times’ta kaleme aldığı makalede Çin Devlet Başkanı Şi Jinping’in ekonomik gerçeklikle çatıştığını, özel girişimlerindeki yönelik son yasakların ekonomi üzerinde yük oluşturduğunu belirtti.

Soros makalede “en kırılgan sektör ise emlak sektörü oldu. Son 20 yıldaki konut patlaması artık sona geliyor. En büyük emlak şirketi Evergrande, aşırı borçlu ve batma tehlikesiyle karşı karşıya. Bunun altında yatan neden Çin’de doğum oranları açıklanandan çok düşük. Orta sınıfın birden fazla çocuk istememesinin nedeni çocuklarına iyi bir gelecek hazırlamak istemeleri. Bu yüzden de büyük bir özel ders sektörü oluştu. Son dönemde özel derslere getirilen yasaklar New York Borsasındaki Çinli şirketlerin öncülüğünde piyasalarda sert satışlara yol açtı” ifadelerine yer verdi.

Soros Başkan Jinping’in piyasaların işleyişini anlamadığını, bu nedenle satışların da fazlasıyla hızlandığını belirtti.

Buna karşılık olarak Çinli finansal yetkililerin yabancı yatırımcıyı ikna için uğraştığını, piyasaların da buna güçlü bir ralliyle karşılık verdiğini söyledi. Soros “ancak bu bir aldatmaca. Xi tum Çinli şirketlere tek parti devletinin enstrümanları olarak bakıyor. Ralliyi satın alan yatırımcılar hayal kırıklığı yaşayabilir” değerlendirmesini yaptı.

Soros ayrıca dünyanın en büyük varlık yönetim şirketi Blackrock ve endeks üreticisi MSCI’da ABD’li yatırımcılara ait yüz milyarlarca doların kurumsal yönetimi temel standartlara uygun olmayan Çinli şirketlere yönlendirildiğini, ABD Kongresi’nin varlık yönetimi şirketlerini sadece yönetim yapısı şeffaf olan şirketlere yatırım yapmaya yönlendirecek bir yasa tasarısı geçirmesi gerektiğini bildirdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ