FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Şansınıza küsmeyin; koşullarınızı iyileştirin

Şans, kariyerinde istediği noktaya gelememiş kişilerin, çevresindeki başarılı insanları eleştirmek için kullandığı temel argümanlardan biri. Oysaki iş

Şansınıza küsmeyin; koşullarınızı iyileştirin

Şans, kariyerinde istediği noktaya gelememiş kişilerin, çevresindeki başarılı insanları eleştirmek için kullandığı temel argümanlardan biri. Oysaki iş hayatındaki başarılı kişilerin yaşamlarını incelediğimizde başarılı olmak için yıllarını verdiklerini, maddi ve manevi birçok zorlukla karşılaştıklarını ve tüm bu engelleri aşarak şu anda bulundukları noktaya ulaştıklarını görüyoruz. Bu nedenle şansınıza küsmek yerine koşullarınızı iyileştirerek ve bakış açınızı değiştirerek başarılı olabilirsiniz. Kariyer Koçu Tamer Akın, şans faktörünün başarıya olan etkisini ve şansız olduğunu düşünen kişilerin bakış açılarını nasıl değiştirebileceklerini anlatıyor.

İnsanlar genellikle iş hayatında başarının sadece yapılan işi çok iyi yapmaktan ve bunu aynı şekilde sürdürmekten ibaret olduğunu düşünür. Hâlbuki dünya sürekli bir değişim içerisindedir ve dün sahip olduğumuz ve işimizi en iyi şekilde yapmak için yeterli olan bilgi, bugünkü koşullarda yetersiz kalabilmektedir.

Şans kavramı, hayatın pek çok farklı alanında olduğu gibi kariyer söz konusu olduğunda da sıklıkla karşımıza çıkıyor. Şans, kariyerinde istediği noktaya gelememiş kişilerin, çevresindeki başarılı insanları eleştirmek için kullandığı temel argümanlardan biri. Şansın TDK’da yer alan tanımına baktığımızda, “Birtakım rastlantısal olayların nedeni olan güç” şeklinde bir açıklama görmekteyiz. Oysaki iş hayatında başarılı olan kişilerin yaşamlarını incelediğimizde başarıya ulaşmak için yıllarını verdiklerini, maddi ve manevi birçok zorlukla karşılaştıklarını ve tüm bu engelleri aşarak şu anda bulundukları noktaya ulaşabildiklerini görüyoruz. İş hayatındaki başarıyı şans faktörüne bağladığımızda ise başarı yolculuğunun arka planını ve ödenen bedelleri göz ardı etmiş oluyoruz.

İş hayatında başarılı olmak için gerekli olan en önemli unsurların başında olumlu düşünme becerisi geliyor. Özellikle kariyerinin başında olan kişiler çok sayıda iş başvurusu yaptığında ve bu başvurulardan sonuç alamadığında veya uzun süre işsiz kaldıklarında olumsuz düşünceler kişiyi esir alabiliyor. Hayata bakışımızın olumlu ya da olumsuz olmasının tohumları küçük yaşta ailemiz ve çevremiz tarafından atılıyor. Yetişkinlik dönemimizde ise çevresel faktörlerin etkisiyle düşünme şeklimiz kalıplaşmış bir hale geliyor. İçinde yaşadığımız toplum ve kültürün etkisiyle olumsuz düşünmeye meyilli bir altyapımız var. İzlediğimiz filmler, dinlediğimiz müzikler, yaşam ve beslenme tarzımız, inancımızla ve kendimizi iyi hissetmekle ilgili yaptığımız çalışmaların hepsi düşünme tarzımızı önemli düzeyde etkiliyor.

Çalışanlar kendi şanslarını artırmak için ne yapmalı?

Çalışanların kendi şansını yaratabilmeleri için yeniliklere açık olmaları çok önemli.

Yeni insanlarla tanışmak Yeni yerlere gitmek Yeni hobiler ve alışkanlıklar edinmek Yeni beceriler öğrenmek

Tüm bunlar iş hayatında başarının olmazsa olmazı. İnsanlar genellikle iş hayatında başarının sadece yapılan işi çok iyi yapmaktan ve bunu aynı şekilde sürdürmekten ibaret olduğunu düşünür. Hâlbuki dünya sürekli bir değişim içerisindedir ve dün sahip olduğumuz ve işimizi en iyi şekilde yapmak için yeterli olan bilgi, bugünkü koşullarda yetersiz kalabilmektedir.

Fırsatları size gelmesini beklemeyin

En sık karşılaşılan durumlardan bir diğeri ise istediğimiz işin gerektirdiği yetkinlik ve bilgiye sahip olmadan bir şirketin bize iş fırsatı sunmasını beklemektir. Ülkemizde iş fırsatlarının sayısı üniversite mezunlarının sayısına oranla oldukça az durumda. Bu durum haliyle iş sahibi olabilmek açısından için yoğun bir rekabeti beraberinde getiriyor. Binlerce kişiyle rekabet halinde olmanızı gerektiren bir yarışta kendinizi tanımanız ve ne istediğinizi bilmeniz diğerlerinden birkaç adım önde olmanızı sağlar. Kendi yetenek ve becerilerinizle uygun olmayan, aileniz veya çevrenizin etkisinde kalarak sahip olduğunuz meslekler, iş hayatında minimum çabayı göstermenize neden olur ve başarılı olmak sizin için çok zorlaşabilir. Bu nedenle sevdiğiniz işi bulmak ve onu yapma yolunda ilerlemek, iş hayatında başarıya ulaşmak için size doğal bir doping sağlar.

Şanssız olduğunu düşünenler ne yapmalı?

Şanssız olduğunu düşünen kişilerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Öncelikle istemediğimiz halde yaşamak durumunda kaldığımız bir durumda hemen olumsuz düşüncelere kapılmamalı ve durumu çok yönlü bir bakış açısıyla ele almalıyız. Bu durumu başarısızlık olarak algılayıp genelleme yoluna gitmemeli, sadece yaptığımız eylemin bir sonucu olarak değerlendirmeliyiz. Kendimize, ‘’Bu süreçte neleri farklı yaparsam istediğim sonucu alabilirim?’’ sorusunu sorabiliriz. Hayatta pek çok kez ilk etapta şanssızlık olarak algıladığımız şeylerin belli bir zaman sonra aslında bizim yararımıza olduğunu deneyimlemişizdir. Çevremizdeki kişilerin söylemleri bizim üzerimizde çok etkilidir. Bu sebeple çevremizdeki kişileri, mümkün mertebe pozitif yaklaşıma sahip olanları seçmemiz olumlu ruh halimizi korumamızda bize çok yardımcı olur. Özellikle aile içinde bu kişilerden uzak kalmamız oldukça zor olsa da bizi olumsuz olarak etkileyen konuşmalar olduğunda, karşımızdaki kişiyi uyarmak ve mümkünse ortamı değiştirmek yerinde olur.

Olumlu düşünmeyi yaşam tarzı haline getirebilmek için, beslenmemize dikkat etmek, spora vakit ayırmak, doğayla iç içe olmak, enerjimizi artıran ve ruhumuzu besleyen çalışmalar yapmak önemlidir. Bunlara dikkat ettiğiniz halde olumlu düşünme konusunda sorun yaşamaktaysanız bir uzmandan destek almayı düşünebilirsiniz.

http://www.kariyerkocu.net

 

 

 

 

 

 

KAYNAK : https://www.kariyer.net/kariyer-rehberi/sansiniza-kusmeyin-kosullarinizi-iyilestirin/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ