FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Salcomp’tan Türkiye’ye teknoloji yatırımı

Elektrik ve elektronik cihazların yedek parça imalatı üzerine Finlandiya’da kurulan Salcomp, Türkiye’de cep telefonu fabrikası kurmaya hazırlanıyor. Fabrikanın tüm teknik çözümlerini ise Kontrolmatik ve Molen Grup üstelenecek. 2 bin kişiye istihdam yaratması beklenen yatırım için imzalar atıldı.

Salcomp’tan Türkiye’ye teknoloji yatırımı

Elektrik ve elektronik cihazların yedek parça imalatı üzerine 1973’te Finlandiya’da kurulan ve Çin başta olmak üzere dünya genelinde birçok üretim ve montaj fabrikası bulunan Salcomp, Türkiye’de gerçekleştireceği ilk yatırım için çalışmalara başladı.

Avcılar Ambarlı Limanı yakınlarında 14 bin metrekarelik kapalı bir alanda cep telefonu fabarikası kurmaya hazırlanan Salcomp, farbrika ile hem mavi hem de beyaz yaka olmak üzere yaklaşık 2 bin kişiye istihdam yaratmayı planlıyor.

“Türkiye ile ilgili 5 yıllık yatırım planımız hazır”

İşbirliğinin imzalarını atmak üzere Kontrolmatik Yönetim Kurulu Başkanı Sami Aslanhan ile Salcomp Avrupa Direktörü David Chang bir araya geldi. İmza töreninde yatırımla ilgili açıklamalarda bulunan Salcomp Avrupa Direktörü David Chang, yatırımın 2 bin kişiye istihdam yaratacağına dikkat çekti.

Salcomp’un global cirosunun 4,5 milyar dolar, çalışan sayısının ise 65 bin olduğunu söyleyen Chang, “Tüm dünyanın karşı karşıya kaldığı küresel bir sağlık sorunun yaşandığı bu yıl, kurum olarak yatırım planlarımızı ertelemediğimizi belirtmek isterim. Türkiye uzun zamandır radarımızda olan bir ülke. Türkiye ile ilgili 5 yıllık yatırım planımız hazır. Bu ilk yatırımımızda bizler için son derece önemli olan teknik ve teknolojik konularla ilgili Kontrolmatik ve Molen Grup ile ilerleyeceğiz. İki büyük ve güçlü kurumun enerjisi hem bölgeye hem ülke ekonomisine katkı sağlayacaktır diye düşünüyorum.” dedi.

Avcılar Ambarlı Limanı yakınlarında 14 bin metrekarelik kapalı bir alanda kurulacak fabrika ile gerek mavi gerek beyaz yaka olmak üzere yaklaşık 2 bin kişiye istihdam yaratılacağını söyleyen Chang, yurt içi dağıtımının yanı sıra ihracat için de ciddi hedeflerinin olduğunu belirtti. Chang, fabrikanın 2021 yılının ilk çeyreğinde faaliyete geçeceğini bildirdi.

“Bu yatırım ile Türkiye ihracat üssü olacak”

Gerçekleştirilen uluslararası yatırımın Türkiye ve Çin arasındaki ekonomik iş birliğini güçlendireceğine dikkat çeken Chang, “Bu yatırım ile Türkiye’ye yeni teknolojiler getiriyoruz, bu Türk üreticisinin bir adım öne geçmesine sebep olacak. İnsanları işe alacağız ve onları gelecekte öncü olacak şekilde eğiteceğiz. Bu yatırım sonucunda İstanbul ve Türkiye’nin ihracat için bir üs haline gelmesini hedefliyoruz. Bu yatırımla birlikte Avrupa, Afrika ve Ortadoğu’ya ihracat yapmayı umuyoruz. Bu imza şirketim ve Türkiye arasında bir kazan kazan uzlaşması olacak. İlk aşamada burada neler yapabileceğimizi göreceğiz. Üretim fonksiyonlarını denetlemek için burada bir operasyon ekibi kuruyoruz. Türkiye’nin imalat sanayisini geliştirmesine, yüksek teknoloji üretim kapasitesine dönüşmesine yardımcı olmaya katkıda bulunuyoruz ve burada büyümeyi umuyoruz. Görüyorum ki burası ilk fabrika, ancak devamı gelecek.” şeklinde konuştu.

Bu önemli yatırımın tüm teknik çözüm sürecini Molen Grup ile birlikte yönetecek olan Kontrolmatik Yönetim Kurulu Başkanı Sami Aslanhan ise, şunları söyledi: “Kurum olarak yurt içi ve yurt dışı olmak üzere birçok önemli projeyle çalışıyoruz. Kendi ülkemizde böylesine büyük bir marka ile önemli bir yatırımın içerisinde yer almaktan gurur duyuyoruz. Söz konusu fabrika için gerekli elektrik, mekanik, HVAC, kompresör ve nitrojen sistemi, akıllı üretim hatlarının kurulumu, dijital fabrika altyapısı (kontrol, haberleşme ve zayıf akım sistemleri) tüm dizayn, mühendislik, tedarik, uygulama, renovasyon ve rehabilitasyon işleri tarafımızda yapılacak.” Aslanhan, 2021 yılında da önemli ve prestijli yatırımlara imza atacaklarını aktardı.

“Böyle yatırımlar Türkiye’nin kaderini değiştirecek”

Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli de, “Özellikle ekonomik anlamda sıkıntılı zamanların yaşandığı bu günlerde böylesine önemli bir yatırıma ev sahipliği yapmaktan son derece mutluyuz. Dünyaca ünlü büyük grupların ülkemize inanması ve güvenmesi, yatırım yaparak istihdama katkı sağlaması gurur verici. Avcılar için büyük önem arz eden bu ve benzeri yatırımlar Türkiye’nin de bölgenin de kaderini değiştirecek diye düşünüyorum.” dedi.

KAYNAK : Dünya Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ