FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Petrol, yüksek dolar ve ABD’nin kule sayımındaki artış ile düşüş yaşadı

Yazar: Gina Lee Investing.com – Petrol Asya’da Pazartesi günü düşüş yaşadı. Doların güçlenmesi ve ABD’nin kule sayımında yaşanan artış, Ida ve …

Petrol, yüksek dolar ve ABD’nin kule sayımındaki artış ile düşüş yaşadı

Yazar: Gina Lee

Investing.com – Petrol Asya’da Pazartesi günü düşüş yaşadı. Doların güçlenmesi ve ABD’nin kule sayımında yaşanan artış, Ida ve Nicholas Kasırgalarının ardından Meksika Körfezi’ndeki üretimin yaklaşık dörtte biri kapalı olmasına rağmen petrolün Cuma günkü kayıplarını artırmasına neden oldu.

Brent %0,54 düşüşle 74,90 dolar olurken WTI, 19 Eylül’de 2021 Kasım sözleşmesine geçtikten sonra %0,75 kayıpla 71,28 dolara geriledi. her ikisi de yine de 70 dolar üzerinde seyretti.

Pazartesi günü dolar yükseldi.

Petrol, Cuma günü üç haftanın yüksek seviyesine yakın olan dolarla beraber düşüş yaşadı. ABD’de aynı gün yayınlanan veriler, Eylül ayı Michigan Tüketici Beklentileri ve Michigan Tüketici Hissiyatı endekslerinin 67,1 ve 71 olduğunu gösterdi.

ABD Fed’in 2021 yılında varlık alımlarını azaltmaya başlayacağına dair beklentiler artıyor. Çarşamba günü banka, son politika kararını iletecek.

OANDA analisti Edward Moya, “WTI, doların gidişatı biraz daha netleşene kadar önümüzdeki birkaç seans boyunca sakin seyredebilir” dedi.

ABD’nin artan petrol kuleleri de petroldeki düşüş eğilimini besledi. Cuma günü Baker Hughes, 17 Eylül ile biten haftada petrol ve gaz kulelerinin 9 artışla 512’ye çıktığını söyledi. bu, 2020 Nisan ayından beri görülen en yüksek seviye ve 2020 yılının aynı dönemine göre iki katı fazlası.

ABD Çevre ve Güvenlik uygulama Bürosu, Meksika Körfezi’ndeki ham petrol üretiminin %23’ünün – yani günlük 422.078 varil – Cuma günü itibarıyla hala çevrimdışı olduğunu söyledi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ