FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Petrol, ABD Körfez kıyısının yeni bir fırtınaya hazırlanması ile yükseldi

Yazar: Gina Lee Investing.com – Salı günü Asya’da petrol yükseldi ve altı haftanın yüksek seviyesine yakın seyretti. ABD Körfez Kıyısı Ida …

Petrol, ABD Körfez kıyısının yeni bir fırtınaya hazırlanması ile yükseldi

Yazar: Gina Lee

Investing.com – Salı günü Asya’da petrol yükseldi ve altı haftanın yüksek seviyesine yakın seyretti. ABD Körfez Kıyısı Ida Kasırgası’nın etkilerinden kurtulmaya çalışırken piyasalar, Texas’taki üretimi etkileyebilecek yeni bir fırtına bekliyor.

Brent %0,45 artışla 73,84 dolar olurken WTI %0,51 yükselerek 70,81 dolara ulaştı.

Meksika Körfezi’ndeki petrol platformlarından tahliyeler sürerken Nicholas Fırtınası Texas ve Louisiana’ya doğru ilerliyor. Nissan (OTC:NSANY) Securities araştırma genel müdürü Kikukawa, Reuters’e yaptığı açıklamada “Nicholas’la ilgili endişeler, o kadar güçlü bir etki beklenmese de Ida’nın etkilediği bölgeyi vurma olasılığından dolayı alımları artırdı” dedi.

Güvenlik ve Çevre Uygulama Bürosu’na göre bölgenin petrol ve gaz üretiminin en az %40’ının hala kullanım dışı olması ile Ida’nın etkisi devam ediyor.

Kikukawa, “ancak ABD’nin yaz seyahat sezonu bitip İran’ın petrol ihracatına devam etme ihtimali ve ABD ve Çin’in stratejik rezervlerinden petrol satışı planı ile üretimde artış olasılığı olduğundan piyasadaki artış sınırlı olacak” dedi.

Ida’nın verdiği zarar, ABD hükümetinin acil rezervini Exxon Mobil (NYSE:XOM), Chevron (NYSE:CVX) ve Valero’nun da içinde olduğu sekiz şirkete açmasına yol açtı. Dünyanın en büyük ithalatçısı Çin de stratejik petrol rezervlerinden petrol satmayı düşünüyor.

Diğer yandan OPEC, 2021’in son çeyreği için dünya petrol talebi tahminlerini, artan vaka sayılarından dolayı düşürdü.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ