FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Petrol, ABD ham petrol stoklarındaki büyük düşüş ve parlak yakıt talebi görünümü yardımıyla yükseldi

Yazar: Gina Lee Investing.com – Çarşamba günü petrol Asya’da yükseldi. ABD ham petrol üretiminde beklenenden daha büyük bir düşüş beklendiği …

Petrol, ABD ham petrol stoklarındaki büyük düşüş ve parlak yakıt talebi görünümü yardımıyla yükseldi

Yazar: Gina Lee

Investing.com – Çarşamba günü petrol Asya’da yükseldi. ABD ham petrol üretiminde beklenenden daha büyük bir düşüş beklendiği görüldü. Covid-19 aşı oranlarının, ekonominin salgının etkisinden kurtuluşuna katkıda bulunacağına ilişkin beklentiler ise yakıt talebi görünümünü geliştirdi.

Brent %0,63 artışla 74,06 dolar olurken WTI %0,61 artışla 70,89 dolardan alıcılandı. Her ikisi de 70 dolar üzerine çıktı.

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) ham petrol arz raporu, 10 Eylül ile biten hafta için 5,437 milyon varil düşüş gösterdi. Bu rakam Investing.com tarafından hazırlanan 3,903 milyon varillik düşüş tahminine ve bir önceki hafta görülen 2,882 milyon varil düşüşe kıyasla yüksek.

Yatırımcıların gözü şimdi ABD Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) raporunda.

Meksika Körfezi, Ida Kasırgası’nın üretime verdiği zararı telafi etmekle mücadele ederken bir de Nicholas Fırtınasını yaşadı.

OANDA’da kıdemli analist Edward Moya, Reuters’e verdiği demeçte “Ida’nın etkisi pek çok kişinin beklediğinden daha fazla oldu ve Meksika Körfezi’ndeki üretim, Nicholas’ın şiddetli yağmurlarla bölgeyi kırbaçlaması bitene kadar eski haline dönmekte zorlanabilir” dedi.

Nicholas Salı günü bölgede yavaş yavaş ilerleyerek yüz binlerce ev ve işyerinin elektriğini kesti. Ancak Texas rafinerileri normal şekilde çalışmaya devam etti.

Diğer yandan Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), Delta varyantı ve onu kontrol altına almak için uygulanan kısıtlamalar nedeniyle küresel petrol talebinde yaşanan üç aylık düşüşün ardından koronavirüs aşı dağıtımlarının, ekonomik bir toparlanmaya yön verebileceğini söyledi.

Çin, stratejik rezervlerinden ham petrol satma planlarını açıklayarak fiyatlar üzerindeki baskıyı artırdı. Ulusal Gıda ve Stratejik Rezerv İradesi, 24 Eylül’de 7,4 milyon varil civarı ham petrolü ihaleye çıkaracak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ