FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Özgeçmişin dikkat çekti; peki şimdi İK uzmanını nasıl etkileyeceksin?

İyi bir CV’ye sahip olmak, tecrübelerinizin ve yeteneklerinizin düzgün ve etkili bir şekilde anlatıldığı bir ön yazı yazmak ve tüm bunlar sayesinde

Özgeçmişin dikkat çekti; peki şimdi İK uzmanını nasıl etkileyeceksin?

İyi bir CV’ye sahip olmak, tecrübelerinizin ve yeteneklerinizin düzgün ve etkili bir şekilde anlatıldığı bir ön yazı yazmak ve tüm bunlar sayesinde başvurduğunuz pozisyona talip olan diğer adayların arasından sıyrılmak… Bunların hepsi iş görüşmesine davet edilmenizi sağlayan kritik adımlar arasında yer alıyor. Ancak bunlar kadar önemli olan bir diğer konu ise elbette iş görüşmesinde İK uzmanını etkileme yönteminiz.

İş görüşmesine hazırlanmak; bir anlamda tecrübenizi ve yeteneklerinizi İnsan Kaynakları uzmanına nasıl pazarlayacağınızı öğrenmek demek. Mülakat boyunca başarılarınızı ve yeteneklerinizi etkili bir şekilde sunabilmek için de öncelikle kendinize inanmanız gerekiyor. Kendinize olan inancınızı artırarak ve aşağıda yer alan iki soruyu kendinize sorarak tecrübelerinizi ve yeteneklerinizi nasıl pazarlayacağınız hakkında fikir edinebilir ve başarılı olabilirsiniz.

Elde etmek istediğin şey ne?

Hedeflediğiniz, elde etmeyi istediğiniz şey ne? Elbette nihai amacınız iyi bir iş bulmak, hayalinizdeki işi yapmak ancak o noktaya nasıl ulaşmayı planlıyorsunuz? İş görüşmelerinde kendinizi iyi bir şekilde anlatabilmek; tecrübelerinizle, işe olan uygunluğunuzla karşınızdaki uzmanı etkileyebilmeniz için öncelikle güçlü yönlerinize odaklanın. Elbette geliştirmeniz gereken yönleriniz var, ancak kimse mükemmel değil. Bu nedenle zayıf olduğunuz yönleriniz yerine, nitelikleriniz ve başarılarınız açısından sizi benzersiz kıldığını düşündüğünüz taraflarınızı düşünün. Kendinizi, olmayı istediğiniz konumda hayal edin. Bu hayal, iş görüşmelerinde kişisel avantajlarınıza ve neden o iş için uygun aday olduğunuza odaklanmanızı sağlar ve sizi güçlendirir. Ancak bunu yaparken gerçekçi olmayı göz ardı etmeyin.

Sizi kim dinleyecek?

Kim olduğunuzu, güçlü yönlerinizin ne olduğunu ve neyi istediğinizi anladıktan sonraki adım karşınızdaki kişi hakkında fikir sahibi olmak. İş görüşmesinde başarılı olmanın en kritik adımları arasında karşınızdaki kişinin ne istediğini anlamak yer alıyor.

Nasıl bir çalışan isteniyor Bu çalışanın ne tür yetenekleri ve tecrübeleri olmalı? Görüşmeyi yapan yetkili, karşısında oturan adaydan hangi cümleleri duymak istiyor?

İş tanımını, pozisyonun özelliklerini ve ihtiyaçlarını, firma hakkında detaylı bilgiyi iş görüşmesine gitmeden öğrenin ve buna göre görüşmeye hazırlanın. CV’niz ne kadar güçlü olursa olsun, eğer kendinizi iyi anlatamaz, o işe olan uygunluğunuzu ispat edemez ve görüşmeyi yaptığınız uzmanı seçtiğiniz örneklerle etkileyemezsiniz, mülakatı istediğiniz şekilde tamamlayamayabilirsiniz. Oysa görüşmeye gitmeden önce hazırlanır ve pozisyonun ihtiyaçlarına göre iş görüşmesinde cevaplarınızı ve cevaplarınızı destekleyecek olan örneklerinizi verebilirseniz başarılı olabilirsiniz.

“Bu iş tam da bana göre” dediğiniz işe sahip olabilmek için ise şu makalemizi okuyabilirsiniz.

 

KAYNAK : https://www.kariyer.net/kariyer-rehberi/ozgecmisin-dikkat-cekti-peki-simdi-ik-uzmanini-nasil-etkileyeceksin/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ