FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Özgeçmiş hazırlamanın eskimeyen ipuçları

Dijitalleşen dünyada hazırlanan özgeçmişler de dijitalleşti, daha yaratıcı hale gelmeye başladı. Ancak etkili bir CV için bazı kuralların hiçbir zaman eskimeyeceği kesin. İşte, etkili bir CV hazırlamanın eskimeyen ipuçları…

Özgeçmiş hazırlamanın eskimeyen ipuçları

Dijitalleşen dünyada hazırlanan özgeçmişler de dijitalleşti, daha yaratıcı hale gelmeye başladı. Ancak etkili bir CV oluşturmak için bazı kuralların hiçbir zaman eskimeyeceği kesin. İşte, etkili bir CV hazırlamanın eskimeyen ipuçları…

Kısa ve basit tut

Özgeçmişin seni kısa sürede en iyi şekilde anlatmalı ve işe alım uzmanının dikkatini çekmeli. Bu nedenle özgeçmişini mümkün olduğunca kısa ve basit tutmaya özen göstermelisin. Tüm detayları yazmaya çalışmak yerine, seni gerçekten farklılaştıran noktaları yazmaya çalış. Daha çok bilgiye ulaşmak isteyenler için özgeçmişine linkler ekleyebilirsin.

Jenerik ifadelerden kaçın

Yeteneklerin ve ilgi alanlarınla ilgili klasik ifadelerle CV’ni doldurmaktan kaçınmalısın. İşe alım uzmanı seni farklılaştıran noktaları özgeçmişinden anlayabiliyor olmalı. Bu nedenle özgün ifadelerle kendini anlatmalısın.

Başarılarını göster

Özgeçmişine yazdığın genel sorumluluklarının yanında mutlaka başarılarını da eklemelisin. Seni asıl farklı kılacak şey bu başarıların olacak.

Birden fazla özgeçmişin olsun

Özgeçmişin başvurduğun pozisyona ve şirkete hitap edecek şekilde hazırlanmış olmalı. Bu nedenle, kendinle ilgili her bilgiyi eklediğin bir özgeçmiş yerine, ilgilendiğin pozisyon ve şirket için özel olarak hazırlanmış ve o pozisyona uygun olduğuna dair seni en iyi şekilde anlatan birden fazla özgeçmişin olmalı.

Bir hikayen olsun

Özgeçmişin kariyer hikayeni anlatmalı ve okuyan kişiyi kendisine çekmeli. O nedenle sadece kronolojik bir sıralama yapmak yerine özgeçmişini hikayeleştirmelisin. Kariyerin için önemli olan dönüm noktalarını ve gelişimini vurgulayabilirsin. Özgeçmişindeki her tecrübeye eşit yer ayırmak yerine önemli olanları ayrıştırmalısın.

Görselliği önemse

Özgeçmişinin, okunmayı kolaylaştıran ve önemli noktaları ön plana çıkaran bir tasarımı olmasına özen göstermelisin. Özgeçmişinin tasarımı seni farklılaştırır ve profesyonel gösterir. Tabii farklılaşmak adına sadece tasarımın içerisinde boğularak içeriği de göz ardı etmemelisin. İçeriğin de kendisini göstermesine izin vermelisin.

Özgeçmişini sürekli geliştir

Özgeçmişinle ilgili olabildiğince çok kişiden geri bildirim almalısın. Özellikle başvurmak istediğin pozisyonda çalışan kişilerden geri bildirim alman özgeçmişini daha etkin hazırlamana yardımcı olur. Özgeçmişin bir kere yazılan bir şey değil, sürekli yaşayan ve gelişen bir doküman olduğunu unutmamalısın.

Tabii özgeçmiş hazırlamanın yanı sıra önemli olan yapmak istediklerin doğrultusunda yeteneklerini geliştirmen ve tecrübeni arttırman. Kişisel hedeflerine paralel olarak gelişimine katkı sağlayacak çalışmalar yapmak, seni diğer adaylardan farklılaştıracaktır.

Konuk yazar: Aysu Nizamoğlu – İK Profesyoneli

KAYNAK : https://www.kariyer.net/kariyer-rehberi/ozgecmis-hazirlamanin-eskimeyen-ipuclari/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ