FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Önemli bir iş görüşmesi hazırlığı için 5 adım

Beklediğin gün geldi çattı. İş görüşmene birkaç saat kaldı ve stres seviyen arttıkça artıyor, düşüncelerin birbirini kovalıyor. Sonra bir an durup kendine soruyorsun: “Ne yapmalıyım?”

Önemli bir iş görüşmesi hazırlığı için 5 adım

Beklediğin gün geldi çattı. İş görüşmene birkaç saat kaldı ve stres seviyen arttıkça artıyor, düşüncelerin birbirini kovalıyor. Sonra bir an durup, kendine soruyorsun: “Ne yapmalıyım?”

Öncelikle görüşme saatinden önce kendine vakit ayırmaya çalış. Eğer zaten bir işin varsa, yarım gün veya tam gün izinli olman görüşmeye hazırlanman açısından çok iyi olacaktır. Fakat sadece ekstra birkaç saatin varsa, bu süreyi iyi değerlendirmeye çalış.

Bu noktada ne yapacağını bilmiyorsan, hemen başlayalım!

Özgeçmişini gözden geçir

Özgeçmişinin bir kopyasını mutlaka yanında bulundur. Özgeçmişindeki bilgileri dikkatlice oku ve görüşme yapacağın pozisyonun iş tanımına uygunluğunu değerlendir. Kendini en iyi şekilde nasıl anlatabileceğini düşün. Sahip olduğun benzersiz ya da sektörde kolaylıkla bulunamayan özelliklerini ve yeteneklerini gösterebileceğin cevaplar hazırla.

Kendine iyi bak

Görüşmenden yaklaşık 90 dakika önce proteinli besinler yemeye çalış; çünkü karbonhidratlı yiyecekler kan şekerinde ani yükseliş ve düşüşlere sebep olabilir. Bu da konsantrasyonunu kötü bir şekilde etkileyebilir. Öğününü görüşmenin bir veya bir buçuk saat öncesine ayarlayabilirsen, iş görüşmesine daha yüksek enerjiyle girmen de mümkün olacaktır.

Görüşme yerine erken git

Bu, eğer varsa ulaşım sıkıntıları veya trafik problemleri için endişelenmene engel olur. Daha da önemlisi son yarım saatini başarını hayal etmekle geçirebilirsin. Görüşmenin sorunsuz bir şekilde ilerlediğini düşün.

Görüşmede geçecek diyaloğu hayal et

Mülakatı yapan kişiyi normal bir insan olarak düşün. O da meşgul veya gergin olabilir. Onları etkileyebilecek birkaç soruyla karşılarına çık. Mesela onlara şirket kültürü hakkındaki düşüncelerini veya şirkette başarılı olmuş çalışanları sor. Kendilerini rahat hissedebilecekleri ve paylaşmaya hazır oldukları konular yaratmaya çalış.

Düşüncelerini temizle ve stresten arın

Kısa bir yürüyüş ve meditasyon yapmak bu noktada iyi olabilir. Kitap oku, derin nefes almaya çalış ve en önemlisi de iyi bir ruh hali içinde olmaya çalış.

Eğer görüşme gününde yoğun bir programın varsa, bu adımlardan birkaç tanesini bir gece önce uygulayabilirsin. Son olarak, görüşmeye hangi yolları kullanarak gideceğine ve ne giymek istediğine önceden karar ver. Görüşmeden bir veya iki gün önce yapman gerekenleri halletmen, görüşme günü seni epey rahatlatacaktır.

KAYNAK : https://www.kariyer.net/kariyer-rehberi/onemli-bir-is-gorusmesi-hazirligi-icin-5-adim/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ