FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Naturel Enerji, Kinesis’in güneş santrallerini satın alıyor

Türkiye’nin yanı sıra İtalya ve İspanya’da da projeleri bulunan Kinesis Enerji Yatırımları’nın Türkiye’de kurulu güneş enerjisi santrallerini, borsada işlem gören Naturel Enerji satın alıyor. Kinesis’in Türkiye’deki güneş enerjisi alanında 62 MW’lık projesi bulunuyordu.

Naturel Enerji, Kinesis’in güneş santrallerini satın alıyor

KERİM ÜLKER

Türk enerji sektöründe satın alma süreci yenilenebilir alanda hız kazanıyor. Geçtiğimiz haftalarda Koç Holding’in iştiraki Entek’in Alman devi STEAG’dan Süloğlu Rüzgar Santrali şirketini satın almasının ardından bu kez yenilenebilir enerjinin önemli oyuncularından Kinesis’te önemli bir satış süreci yaşanıyor. Türkiye’de güneş ve rüzgar alanında yatırımları Kinesis, geçen yıl aralık ayında 32 MW’lık rüzgar santraline dayalı işlerini İş Portföy’e satan Kinesis Enerji, şimdi de güneş alanındaki yatırımlarını devrediyor. 2009’da kurulan güneş enerjisinde Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden Naturel Enerji, Kinesis Enerji Yatırımları’na ait 62 MW’lık kurulu güce sahip güneş santrallerini satın alıyor. İşlem için Rekabet Kurumu, gereken onayı verdi.

İtalya ve İspanya’da projelere devam edecek

2019’da hisseleri Borsa İstanbul’da işlem gören Naturel Enerji, tamamı güneş santrali olmak üzere 44 MW’lık kurulu güce sahip. Borsada işlem gören ilk güneş enerjisi üreticisi firma olan Naturel, Ankara’dan Afyon’a, Bilecik’ten Nevşehir’e çeşitli şehirlerde güneş enerjisi santrallerine sahip. Kinesis ise 2008 yılından bu yana sektörde yer alıyor. Toplamda 100 MW’ın üzerindeki güçte yenilenebilir enerji projesi yatırımı ve inşaatı tamamlayan işletmeye alan firma, İtalya ve İspanya’da da yatırımlarına devam edecek.

KAYNAK : Dünya Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ