FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Mülakatlarda öne çıkmanı sağlayacak 4 ipucu

Mülakatlarda öne çıkmanı sağlayacak 4 ipucu

Tam sana uygun olduğunu düşündüğün bir iş ilanıyla karşılaştın, heyecanla başvuru yaptın ve sonrasında da mülakata davet edildin. Buraya kadar sıraladığımız süreçler birçok aday için genellikle aynı ilerliyor. Peki, diğer adaylar arasından öne çıkabilmen için sahip olman gereken özellikler neler? Sorunun cevabı bugünkü yazımızda…

İş arama sürecinde yüzlerce hatta binlerce aday arasından sıyrılarak öne çıkman için pozitif farklılıklarını ortaya koyarak kişisel markanı en doğru şekilde tanıtman gerekiyor. Bunu nasıl yapacağını bilemiyorsan, işte sana birkaç ipucu!

Pozitif düşünmek

Olumlu bakış açısına sahip olmak hangi işe başlarsak başlayalım ihtiyacımız olan bir şey. Bu nedenle yeni bir işe başlarken de bu bakış açısında olmakta fayda var. Ancak burada ince bir nüans var. Olumlu bakış açısına sahip olup olmadığını anlamak için kriz anlarındaki tutumlarının ne yönde olduğuna bakmalısın. Yani son derece kötü ve stresli bir gün geçirdiğinde pozitif düşüncelerin devreye girebiliyor mu, bu önemli. Potansiyel işverenine; her durumda iyi olanı bulup, bunu dahil olduğun ekibe de yansıtabileceğini göstermen, sana artı puan kazandıracaktır.

Güçlü bir çalışma etiğine sahip olmak

Olumlu bir tutum sahibi olmak, güçlü bir iş ahlakına sahip olmakla da bağlantılıdır. Yeni bir işe başlıyorsun ve yeni insanlarla çalışacağın için heyecan duyuyorsun. Ancak ilk günlerin etkisi geçtikçe kendini rutin bir döngünün içinde hissetmeye başlayabilirsin. İşe geç başlamak isteyebilir, eskisi kadar efor sarf etmemek isteyebilirsin. Hemen söyleyelim ki bu doğru bir yaklaşım değil. Şartlar istediğin gibi şekillenmediğinde bunu işine yansıtmak yerine, öncelikle çözüm yolları aramalısın. Bu gibi örnekler iş hayatında fazlaca yaşandığı için İK uzmanları da işe alacakları kişilerin tutarlı ve her koşulda iş etiğini ön planda tutan kişiler olmasını bekliyor. Bu nedenle olumsuz durumları işine yansıtmadan çözüm yolu arayışına gidenler, tercih sebebi oluyor.

Risk almaktan korkmamak

Risk alan bir kişi olduğunu göstermen önemli, çünkü bu hata veya başarısızlıktan korkmadığını gösterir. Hata yapsan bile, bu hataları birer derse dönüştüreceğini ve gelecekte de aynı hatayı yapmaktan kaçınacağının izlenimini verir. Hata insanı büyütür ve bu yolda edineceğin tecrübeler, uzun vadede daha da başarılı olmana yardımcı olur.

Empati kurmak

Etrafındakilere karşı empati kurabildiğini göstermen, işe alınma şansını arttıracak en iyi niteliklerden biridir. Bunun nedeni, bir şeyler yanlış gittiğinde insanlarla ilişki kurabildiğini ve yaşanan durum hakkında nasıl hissettiklerini görebildiğini gösterir. Bir kriz durumunda insanların hassasiyetlerini tahmin edebildiğini işverenlere göstermen bu nedenle çok önemli.

Kaynak:Forbes

KAYNAK : https://www.kariyer.net/kariyer-rehberi/mulakatlarda-one-cikmani-saglayacak-4-ipucu/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ