FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Maher Sigorta Grubu, finans sektörüne doğrudan girecek

Maher Yatırım Holding CEO’su Levent Uluçeçen, son yıllarda gerçekleştirdikleri atılım ile finansal sigortalar alanında sektöre liderlik ettiklerini belirterek, “Şimdi bu birikimi finans sektöründe kullanmak istiyoruz” dedi.

Maher Sigorta Grubu, finans sektörüne doğrudan girecek

Selçuk ALTUN

Finansal sigortalar alanında sektöre öncülük eden Maher Sigorta Grubu, kısa vadede finans sektörüne doğrudan girmek için düğmeye bastı. Bir finansman şirketi kurmaya hazırlanan grup, özellikle kentsel dönüşüm gibi büyük projelerde sigortacılığın yanında finansman ürünleri de sunacak.

Türkiye Sigorta Birliği’nin (TSB) hazirana ayı başında gerçekleşen Genel Kurulu’na katılan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın, sigorta sektöründeki beklentilerini dile getirmesiyle, sigortacılık sektörünün gelecek planları yeniden gündeme geldi. Sigortacılığın finans sektöründeki payının sadece yüzde 4,5 olduğuna dikkat çeken Bakan Elvan, bu payın artmamasındaki problemin bulunup çözülmesi için kamu ve özel sektörün birlikte çalışması gerektiğini belirtti.

Quick Sigorta ve Corpus Sigorta’nın bağlı olduğu Maher Yatırım Holding CEO’su Levent Uluçeçen, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın çok önemli bir konuya dikkat çektiğini belirtti. Türkiye’deki hayat, hayatdışı, emeklilik ve reasürans şirketlerinin tamamının toplam varlıklarının 2021 yılı Mart sonu itibariyle yaklaşık 318 milyar TL olduğunu belirten Uluçeçen, bankaların toplam varlıklarının ise yaklaşık 6.5 trilyon TL olduğuna dikkat çekti.

Bankaların Mart 2021 itibariyle yönettikleri bilanço varlıkları ile sigortacılık sektörünün yaklaşık 20 katı büyüklüğe ulaştığına değinen Uluçeçen, şöyle devam etti: “Bu veri, ülkemizde sigortacılığın ne kadar küçük kaldığını çok çarpıcı bir şekilde gösteriyor. Bakanımız’ın da işaret ettiği gibi bu dengesizliği düzeltmemiz gerekiyor. Sigortacılık sektörünün aktif büyüklüğünü bankacılık sektörüyle kıyaslanabilir seviyelere yükseltmek temel hedefimiz olmalı. Bu hedefe ulaşabilmemiz için öncelikli olarak sigorta ürün gamını genişletmeliyiz. Mesela, kefalet sigortaları, alacak sigortaları ve bina tamamlama sigortalarında çok büyük bir potansiyel görüyoruz.”

KAYNAK : Dünya Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ