FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Maaş zammı ne zaman istenir?

Performans görüşmeleri yaklaşıyor. Maaşından memnun değilsen ve zam talebinde bulunmayı düşünüyorsan, sana birkaç önerimiz var! Maaş zammı istemek zor bir durum

Maaş zammı ne zaman istenir?

Performans görüşmeleri yaklaşıyor. Maaşından memnun değilsen ve zam talebinde bulunmayı düşünüyorsan, sana birkaç önerimiz var!

Maaş zammı istemek zor bir durum olsa da bazen şartlar seni bu duruma zorlayabilir ve kendini zam isterken bulabilirsin. Böyle bir durumda çok gerilmene gerek yok.  Eğer özverili ve başarılı bir çalışan olduğunu düşünüyorsan, elinin güçlü olduğunu bilmeli ve en uygun zamanda zam talebini dile getirmelisin.

En uygun zamanı kolla

Zam konusu genellikle performans görüşmelerinde konuşulur. Yönetici ve çalışan genel bir değerlendirme yaptıktan sonra karşılıklı olarak beklentilerini sunar. Böyle bir ortam, hem başarılarından bahsetmen hem de taleplerini dile getirmen açısından en uygun ortam.

Sorulara hazırlıklı ol

Performans ya da zam görüşmesi sürecinde yöneticin sana birçok soru yöneltebilir. Bu soruların neler olabileceğini düşün ve cevaplarını hazırlayarak görüşmeye gir. Cevaplarını kendinden emin bir şekilde vermen, karşı tarafı da olumlu yönde etkileyecektir.

Başarılarını farkında ol ve dile getir

Hiçbir şey yapmadan bir şeyler almaya çalışmak hayatın hiçbir alanında mümkün değil. Dolayısıyla işine değer katmadan ekstra beklentiye girmen seni hayal kırıklığına uğratabilir. Bu nedenle yıl içinde öncelikle performansını arttırmaya çalış ve elde ettiğin başarıları kaydet. Görüşme günü geldiğinde de başarılarının ve şirkete kattığın değerin üzerinde dur. Sonrasında yapacağın zam talebi daha yerine getirilebilir bir istek olacak. Başarılarını ise daha çok ölçülebilir sonuçlar olarak sunman gerektiğini unutma.

İkinci bir seçenek: Zamana yay!

Bazen tüm beklentini tek bir güne, yani performans görüşmesinin yapılacağı güne bırakmak istemeyebilirsin. Böyle bir durumda da amaca ulaşma sürecini zamana yayman gerekir. Örneğin; çalıştığın şirkette zam oranları yılda bir veya iki kere yapılıyor olabilir. Bu dönemleri bilerek, öncesinde beklentide olduğunu müdürüne iletebilirsin. Zam döneminden çok önce yapacağın bu görüşmeyle yöneticinin fikirlerine dair de ipucu yakalayabilirsin. Buradaki yaklaşım olumlu da olabilir olumsuz da… Ama düşünülmeyen bir şeyin gündeme alınmasını da sağlayabilir. Yani maaşına istediğin oranda zam yapılmasını sağlamak için müdürüne ihtiyaç duyacağı zamanı verebilir.

Zam talep etmeden önce, seninle benzer pozisyonda çalışan kişilerin ne kadar kazandığını bilmen işini kolaylaştıracaktır. Binlerce farklı sektör ve pozisyondaki çalışanların maaş ortalamalarını öğrenmek için Kariyer.net pozisyon sayfalarına göz atabilirsin.

KAYNAK : https://www.kariyer.net/kariyer-rehberi/maas-zammi-ne-zaman-istenir/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ