FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!
FirmaHBR.COM – Güncel Firma Haberleri

Küresel piyasalardaki satışlar devam ediyor, BIST 100 endeksinin de güne düşüşle başlaması bekleniyor

Investing.com – Covid-19 salgınındaki yeni varyantların ilerleyen günlerde ekonomik aktiviteleri zorlayacağı endişesiyle küresel piyasalarda dün …

Küresel piyasalardaki satışlar devam ediyor, BIST 100 endeksinin de güne düşüşle başlaması bekleniyor

Investing.com – Covid-19 salgınındaki yeni varyantların ilerleyen günlerde ekonomik aktiviteleri zorlayacağı endişesiyle küresel piyasalarda dün satış yaşandı. Yeni günün ilk işlem saatlerinde ise Japonya’da büyümenin beklentileri aşmasıyla Japonya piyasası pozitif ayrışıyor.

İlk okunmada yıllık bazda %1,3 olan 2. Çeyrek büyüme %1,9 olarak yukarı yönlü revize edildi ve beklenti üzerindeki bu güncellemede özellikle kamu yatırımları ve yabancı yatırımlar etkili oldu. Pozitif revizyonun ardından Japonya borsası ilk işlemlerde yükseliş yaşarken Çin tarafında ise düşüş sürüyor.

Dün günü %1,35 düşüşle 1.454 puandan kapatan BIST 100 endeksinin güne satıcılı başlaması beklenirken Avrupa’da da bugün satışların devam etmesi bekleniyor.

Küresel piyasalarda Fed’in para politikasında acele etmeyeceğini destekleyen istihdam verisiyle yükseliş yaşayan endeksler, artan vaka sayısı ve buna bağlı gelecek haftalarda kısıtlamalara gidilebilmesi kaygısıyla yerini satışa bıraktı. Yurt içinde de küresel fiyatlamaya bağlı olarak dün ve bugün satıcılı seyir hakim. Kur tarafında dünkü yükselişin ardından bugün de alımlar devam ediyor ve fiyat 8,36 üzerinde işlem görüyor. TCMB, saat 11.00’de Başkan Kavcıoğlu’nun Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası ekonomi toplantısına katılacağını duyurdu. Yapılacak toplantıda enflasyon beklentileri ve para politikasına dair açıklamalar yakından takip edilecek.

Yazar: Deniz Engin

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ