FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Kordsa’dan 12 milyon dolarlık yatırım daha

Kordsa, ikinci çeyrekte açıkladığı 9,8 milyon dolarlık yatırım kararının ardından, 12 milyon dolar değerinde iki yeni yatırımı daha planlamalarına dahil etti.

Kordsa’dan 12 milyon dolarlık yatırım daha

Lastik, kompozit ve inşaat güçlendirme alınlarında faaliyet gösteren Kordsa, toplam 12 milyon dolar değerinde iki yeni yatırım kararı aldı. Şirket, yılın ikinci çeyreğinde açıkladığı 9,8 milyon dolarlık yatırım kararının ardından, 12 milyon dolar değerinde iki yeni yatırımı daha planlamalarına dahil etti.

7 milyon dolarlık yatırımıyla yüksek performans lastiklerinde kullanılan tekkord terbiye üretiminde ilave hat ile kapasitesini artıracak şirket, aynı zamanda inşaat güçlendirme iş alanında faaliyet gösteren markası Kratos’un polipropilen monofilament fiber sentetik donatı üretimi için 5 milyon dolar ek yatırım yapacak.

2022 yılının üçüncü çeyreğinde Türkiye’de başlayan Tekkord Terbiye Hattı Genişleme projesi kapsamında Kordsa’nın yatırım kararı aldığı 2. tekkord terbiye ünitesi, otomotiv endüstrisinin yenilikçi ham madde ihtiyacına yanıt verilmesinde önemli bir rol oynayacak. Tekkord ürünü için özel kalitede iplik üreten Kordsa’nın bu yatırımının, 2024 yılının ilk çeyreğinde devreye alınması öngörülüyor.

Kordsa’nın İzmit’teki fabrikasında inşaat güçlendirme alanında devreye aldığı polipropilen monofilament sentetik fiber donatı hattı ise 2018’den itibaren aralıksız üretimine devam ediyor. Şirket, inşaat güçlendirme sektöründeki büyüme stratejilerine paralel olarak, Türkiye pazar liderliğini devam ettirmek ve ihracat pazarlarındaki fırsatları değerlendirmek amacıyla söz konusu tesisteki üretim kapasitesini iki katına çıkaracak 5 milyon dolarlık yeni hat yatırımı kararını verdi. Kordsa’nın İzmit tesislerinde yapacağı bu yatırımı 2024 yılının ilk çeyreğinde devreye alması planlanıyor.

Kordsa, yılın ikinci çeyreğinde İzmit üretim tesisine 7 bin ton polyester iplik yatırımı kararı almıştı. Toplam 9,8 milyon dolar olarak planlanan yatırım sonrası şirket, yeni hat yatırımıyla birlikte yeni nesil polyester iplik ürünleri üretimini daha güçlü bir konuma taşıyacak. Hattın 2024 yılının üçüncü çeyreğinde devreye girmesi planlanıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kordsa CEO’su İbrahim Özgür Yıldırım, ana hedeflerinin müşteriler için “değer yaratarak” büyümek olduğuna işaret ederek, “Bu sebeple yüksek performanslı, katma değerli ürünler üzerinde çalışıyoruz. Yaşamın her alanını güçlendirme vizyonumuz doğrultusunda ülke ekonomisine katkı sunan yatırımlarla, sürdürülebilir büyümemize devam edeceğiz” açıklamasını yaptı.

KAYNAK: DÜNYA

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ