FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Kolay konsantre olabilmek için 6 yöntem

Günümüzde o kadar fazla mecrada o kadar çok bilgiye maruz kalıyoruz ki bu bilgileri analiz etmek, aralarından doğruyu bulmak ve bu esnada odaklanmaya çalışmakta

Kolay konsantre olabilmek için 6 yöntem

Günümüzde o kadar fazla mecrada o kadar çok bilgiye maruz kalıyoruz ki bu bilgileri analiz etmek, aralarından doğruyu bulmak ve bu esnada odaklanmaya çalışmakta da güçlük çekebiliyoruz. Bu noktada yaptığın işe daha hızlı konsantre olabilmeni sağlayacak 6 farklı yöntemi senin için sıraladık.

Maruz kaldığımız bilgi denizinin içinde ilgimizi çeken veriye ulaştığımız anda, bizi kendine çeken o renkli bilgi dünyası ve araçlarının bildirimleri arasında işimize, dersimize ya da herhangi bir şeye konsantre olabilmek gittikçe zorlaşıyor. Ancak aşağıdaki yöntemlerden sana uygun olanı/olanları seçerek yaptığın işe daha rahat adapte olabilirsin.

Daha kolay konsantre olabilmen için işine yarayacak 6 yöntem

1 – Beynimizdeki hem sağ hem de sol görsel alanları çalıştırmamızı sağlayarak odaklanma problemini çözecek yöntem sonsuz işareti (∞) çizmek. Evet, bir kâğıda önce sağ, sonra da sol elinle sonsuz işareti çiz. Eğer kâğıt yoksa bunun yerine gözlerin kapalı şekilde ve havada parmaklarını kullanarak da bu çizimi yapabilirsin. Bunun için önce büyük bir şekil çiz ve ardından gittikçe çizimini küçültmeyi dene. Şimdi konsantre olman gereken işe başlamaya hazırsın.

2- Yazmak bizi şimdiye yani bulunduğumuz ana odaklandırır. Bunun için herhangi bir konuda düşüncelerinin seni rahatsız ettiğini hissediyor ve işine odaklanamıyorsan, dur!  Bir kâğıda zihninden geçen düşünceleri yazmayı dene. Onları kâğıda yazarak, kendine zaman tanı. Kafanı meşgul eden şeyleri olduğu gibi kâğıda aktardığında biraz daha rahatlamış olacağından, işine de odaklanmaya başlayabilirsin.

3- Kendini yapacak olduğun iş için motive etmelisin. Bu senin yapacağın çalışmada daha istekli ve verimli olmanı sağlayacaktır. Bunun için kendine bir ödül belirleyebilirsin ve işi bitirdiğinde alacağın ödülü düşünerek işine daha kolay odaklanabilirsin. Bu ödül işin sonunda almış olacağın seni rahatlatan herhangi bir şey olabilir.

4- Her zaman planlı ol! Odaklanmanı sağlayan şey zamanını iyi yönetmendir. İçinde bulunduğun zaman diliminin neye ait olduğunu bildiğin sürece, zamanının kalitesiz geçmesi ve konsantre olamaman mümkün değil. Ne yapacağını bilirsen, o şeyi yapacak konsantre hali de kendiliğinden gelecektir.

5- Yapacak olduğun işi parçalara bölerek daha fazla konsantre olmayı sağlayabilirsin. Hem bu sayede işin gözünde büyümesini engellemiş olarak, daha verimli bir çalışma yapabilirsin.

6- Sakinleşmeye ne dersin? Dingin bir zihin daha fazla odaklanabilir. Bunun için kendine işe başlamadan önce kısa bir süre vermeli, gözlerini kapamalı ve 4 saniye burnundan derin bir nefes alarak 2 saniye bu nefesi içinde tutmalısın. Ardından nefesinin yine uzun bir sürede ağzından vermeli, içindeki tüm nefesi verdiğinden emin olduktan sonra, 4 saniyede bir nefes alarak egzersize devam etmelisin. Bunu birkaç dakika yapman işine odaklanman için yeterli olacak. Artık beynindeki oksijen seviyesi arttığından daha sakin bir zihne sahipsin. Bu da işine odaklanmanı sağlayarak daha verimli çalışmanı sağlayacaktır.

Konuk yazar: Cemre Çümen Sosyolog/Aile Danışmanı

KAYNAK : https://www.kariyer.net/kariyer-rehberi/kolay-konsantre-olabilmek-icin-6-yontem/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ