FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

Kariyer değişikliği yaparken önyazı nasıl yazılır?

Kariyer değişikliği yaparken önyazı nasıl yazılır?

İyi bir önyazı, belirli bir iş için neden doğru kişi olduğunu açıklamana yarar. Tabii yeni bir işten daha çok, keskin bir kariyer değişikliği planladığında hazırlayacağın önyazının da bunun ötesine geçmesi gerekiyor. Peki, ama nasıl?

Önyazılar iş başvurularında birçok adayın önüne geçmeni sağlayacak kadar önemli. Elbette her iş ve pozisyon için geçerli tek bir önyazı formatından bahsetmek mümkün değil. Burada önemli olan pozisyona ve kariyer hedeflerine uygun bir önyazı hazırlaman. Mevcut pozisyonunun devamında bir iş başvurusu yaparken ayrı, farklı bir kariyer başlangıcı yapmaya hazırlanırken farklı bir içerik hazırlamalısın. Kariyer Rehberi’nde bugün, kariyer değişikliği yaparken nasıl bir önyazı hazırlaman gerektiğinden bahsedeceğiz.

Öncelikle önyazını yazmadan önce başvuru yaptığın şirketi iyice araştırdığından emin olmalısın. İşvereni ikna etmenin en önemli yollarından biri bu.  Şirketi iyi tanırsan, o şirkette çalıştığında neleri iyi yapabileceğini de daha iyi anlatabilirsin.

Önyazı hazırlarken dikkat etmen gereken 3 unsur Uyarlanabilir becerilerini vurgula

Yalnızca mevcut rolünle ilgili olan becerilerini değil, başvurduğun bu yeni pozisyona uyarlayabileceğin becerilerini öne çıkarmalısın. Bu noktada başvurduğun pozisyonun iş tanımını analiz ederek önemli ipuçları yakalayabilirsin.

Önceki deneyimlerinden örneklerle performansını göster

Rakiplerin seninle benzer özelliklere sahip olabilir, ancak deneyimleri yeterli değilse, güçlü referanslar veya somut başarılar sunamıyorlarsa bu senin işi alman için bir fırsat yaratabilir. Bu nedenle önyazında önceki rollerde nasıl başarılı olduğunu açıklamayı ihmal etme. Bu başarılarını yeni işine nasıl uyarlayacağın konusunda vereceğin her bilgi, seni bir adım daha öne çıkaracaktır.

Şirkete karşı ilgini belli et

O şirkette çalışmak için ne kadar heyecan duyduğunu göstermen, sana artı puan kazandıracaktır. Bu, nitelikli adaylar arasından sıyrılmanın başka bir yoludur. İşverenler, sadece bir iş isteyen ve bunun ötesini umursamayan birinden daha çok, özellikle şirketleri ve işe alım yapacakları pozisyon konusunda heyecanlanan birini tercih eder. Bu nedenle önyazında, organizasyona aşina olduğunu ve bunun bir parçası olma konusunda heyecan duyduğunu açıkça göster.

Önyazı örneklerini incelemek istersen 3 mükemmel önyazı örneği yazımızı okuyabilirsin.

Kaynak: The Balance Career

KAYNAK : https://www.kariyer.net/kariyer-rehberi/kariyer-degisikligi-yaparken-onyazi-nasil-yazilir/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ