FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

İyi bir izlenim bırakmanın basit 4 adımı

İlk izlenim için ortalama 31-100 mili saniyenin yeterli olduğu düşünülüyor ancak etkili bir ilk izlenim bırakmayı düşünüyorsanız bu süreyi çok iyi

İyi bir izlenim bırakmanın basit 4 adımı

İlk izlenim için ortalama 31-100 mili saniyenin yeterli olduğu düşünülüyor ancak etkili bir ilk izlenim bırakmayı düşünüyorsanız bu süreyi çok iyi değerlendirmeniz gerekiyor. Unutmayın ki ilk izlenim çok hızlı, çok kararlı ve değiştirilmesi kolay olmayan bir etiket.  

İster hayalini kurduğunuz işin mülakatı için olsun ister müşterinizle ilk kez yapacağınız bir iş toplantısı için olsun ilk izlenim görüşmenin seyrini etkiler. Kötü bir izlenimle aslında hak ettiğinizi düşündüğünüz işe kabul edilmeyebilir yahut iş hayatınızda ne kadar çabalarsanız çabalayın istediğiniz başarıyı elde edemeyebilirsiniz. Peki, sorunu çözmek ve iş hayatında yeni birileriyle tanışırken iyi bir ilk izlenim bırakmak için neler yapmanız gerek?

İşte iyi bir ilk izlenim bırakmanın 4 basit adımı:

Profesyonel görünün

İş hayatında başarılı olmanın yolu profesyonel olmaktan geçer. Bu nedenle hangi işi yaparsanız yapın, dış görünüşünüzün iyi olmasına her zaman dikkat edin, profesyonel olun ve karşınızdaki kişide saygı uyandırın. İyi bir ilk izlenim bırakmak için karşınızdaki kişiyi görünüşünüzle etkileyin. Unutmayın ki profesyonel duruşunuz, beraberinde güveni, saygıyı ve başarıyı getirir.

Ne istediğinizi bilin

Yeni bir ortama, toplantıya yahut görüşmeye giderken amacınıza göre hareket edin. O ortama neden gideceğinizi, orada kimlerle karşılaşabileceğinizi, görüşmenin sonunda elde edebileceğiniz şeyleri gözden geçirin ve kendinizi psikolojik olarak o ortama göre hazırlayın. Bilinçli olarak atacağınız her adım sizi ulaşmak istediğiniz hedefe götürür.

Gülümseyin ve beden dilinizi kontrol edin

Gülümsemeniz karşı tarafın yargılarını olumlu yönde etkiler. Unutmayın ki ilk izlenimin yüzde 93’ünü beden diliniz, yüzde 7’si ise ne söylediğiniz oluşturur. Bu nedenle sıcak bir gülümseme, kendinden emin bir tokalaşma ve doğru bir beden dili istediğiniz yönde bir ilk izlenim bırakmanıza yardımcı olur.

Konuşmanıza dikkat edin

Konuşma hızınız da ilk izleniminizin iyi ya da kötü olmasına etki eden etkenler arasında yer alır. Eğer konuşma hızınız ortalamanın üstündeyse karşınızdaki kişilerde rekabetçi bir kişiliğe sahip olduğunuz yönünde bir düşünceye neden olabilir. Eğer normalden yavaş konuşan biriyseniz karşı tarafta güvenirliğiniz sorgulanabilir. Bu nedenle mümkün olduğunca konuşma hızınıza dikkat edin.

KAYNAK : https://www.kariyer.net/kariyer-rehberi/iyi-bir-izlenim-birakmanin-basit-4-adimi/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ