FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

İtalyan ilaç devi, majör ürünü Türkiye’de üretecek

Chiesi Türkiye Genel Müdürü Umut Meriç, şirketin yeni satın almalarla büyümeyi hedeflediğini söyledi. Meriç, Chiesi’nin 2021’de majör ürünlerden birini Türkiye’de üreteceğini belirtti.

İtalyan ilaç devi, majör ürünü Türkiye’de üretecek

*

*
İtalya’da bir eczane ile yola çıkıp bugün ABD, Çin, Kanada ve İngiltere’de Ar-Ge merkezleri bulunan bir ilaç devine dönüşen Chiesi, Türkiye’de önemli adımlar atmaya hazırlanıyor. 85 yıl önce kurulan Chiesi’nin odaklandığı tedavi alanları solunum ve nadir hastalıklar. Özellikle prematüre bebeklerin bakımı, KOAH hastalığı gibi alanlarda pazar hakimiyeti olan şirket, 13 yıldır Türkiye’de faaliyet göstermesine rağmen stratejik planlarına Türkiye’yi de dahil etmiş durumda.

Chiesi Türkiye Genel Müdürü Umut Meriç, şirketin yeni satın almalarla portföyünü büyütme hedefinde olduğunun altını çizerken, “Bunun son örneklerinden biri de dijital tedavi şirketi olan Kaia Health ile gerçekleşti. Bu ortaklığın amacı ise KOAH hastalarının pulmoner rehabilitasyon uygulamasını Avrupa’da pazarlamak. Global merkezimiz bunun gibi satın almalarla büyümenin yanı sıra kendi Ar-Ge merkezleriyle de patentli ürünler geliştirmeye odaklanmış durumda. Şu anda iki yılda bir molekülümüz patent alıyor. İtalya’nın patent birincisiyiz” dedi.

2021 Ar-Ge bütçesi 430 milyon dolar

Dünya çapında 6 bin çalışanı olan Chiesi’nin ABD, İsveç, İngiltere ve Kanada’da Ar-Ge merkezleri var. 6 bin çalışanın 1.000’i Ar-Ge’de görev yapıyor. Cironun yüzde 20’sini Ar-Ge’ye ayırdıklarını belirten Umut Meriç, “2020 için bu rakam 430 milyon dolar olacak” dedi. Chiesi hakkında bilgi veren Meriç, ürün portföyünün yüzde 75’inin kendi laboratuvarlarından çıktığını vurguladı.

KAYNAK : Dünya Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ