FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

İşveren Bakış Açısı Nasıldır?

İşveren Bakış Açısı Nasıldır?

İş alımı yapmak hem zordur hem de riskli. Bazen sizin için iyi olabilecek bir personeli kaçırabilir, belki de günlük stresler yüzünden size kendisini iyi gösterememiş birisini eleyebilirsiniz. İnsan kaynakları ya da kurumun işletmecisi görüşmelerini hızlı tutabilir, analizleri farklılık gösterebilir.

İyi bir çalışan nasıl olur? Böyle birisi var mıdır?

Elbette vardır. Her zaman bir işi en iyi yapmak değil, iyi birisinin nasıl bu işe katkı sunacağı gerçeği vardır. İşler öğretilir ama değerler bir alışkanlıktır.

İnsan Kaynakları ya da girişimciler her insan gibi yanılma payında olabilir. Öncelikle yapılması gereken bazı durumlar olmalıdır.

Gün içerisinde mümkün oldukça az kişiyle görüşmeye başlayın.
Süreyi uzun tutmak ya da çok fazla kişi ile görüşmek sizi yoracaktır.
Özgeçmiş bilgisinde iş kriterine yakın olan kişileri tercih edeceğiniz gibi, mezun adaylara da yer verin.
Sadece deneyimi baz almayın, şans vermeyi risk görmeyin.

Bazı iş yerleri sadece deneyimi ön planda tutarken, bazıları ise sunduğunuz projeleri baz alabilir. İşi kazanmanız size bağlı olmakla beraber çoğu zaman da kişilerin tercihidir.

Neredeyse yüzde yüz uyumlu olduğunuz bir işe alınmadığınız zaman olmuştur.

Peki, ama neden?

Doğru bir seçim olduğu her zaman kesin değildir. Bu işi iyi yapanlar kadar, analizleri doğru olmayan ya da yetersiz kalan kişiler de olabilir. Burada kendinizi işveren olarak geliştirmeniz son derece önemli. Birisi gelir birisi gelir mantığı sizi de yorar.

Neden kısmını irdelemeden evvel eğer siz görüşme aşamasında doğru enerjiyi sunmuş, yaratıcılığınızı ortaya koymuş ve özgeçmişinizle beraber ‘ben buyum’ dediyseniz, gerisini düşünmeyin. Bu durumlar kişilerin özgüvenlerinde azalma, stres ve nerede hata yapıyorum düşüncelerini getirir.

İnsan Kaynakları ya da işveren olarak elemanın karakterini anlamaya çalışın. Çünkü karakter her zaman iş ile bütünleşen özel bir durumdur. Girdiği ortamda enerjisini doğru yansıtan ve sizinle beraber aynı yolda yürüyecek olan birisine kolayca istediklerinizi aktarabilirsiniz.

Hobilerini öğrenin,

Kitap okuma alışkanlığı hakkında bilgi alın,

Hayallerini sorun, hedefini değerlendirin.

Önemli olan birisini işe almak değil, beraber o işle yürüyecek bir insanı bünyenize kazandırmanız önemlidir. Yüzeysel bir alım değil, insan kazanımı olarak bakacağınız görüşmeler daha faydalı olacaktır.

Unutmayın, karşınızda uzun süre iş arayan, yorulmuş ve kendisini açıklamaktan yorulmuş biri de olabilir. İş görüşmeleri hassastır ve bu konuda duyarlı olmanız kendi alanınız için son derece önemlidir.

Etiketler: bakış açısıcvişverenmerve kocadüzözgeçmiş

KAYNAK : https://isyasami.yenibiris.com/isveren-bakis-acisi-nasildir/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ