FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

İşte en sık yapılan 10 mülakat hatası

Mülakatta heyecanını yatıştırman, kendinden emin ve bilgili bir imaj çizmen aslında düşündüğün kadar zor değil. Sadece sık yapılan yanlışlar hakkında fikir

İşte en sık yapılan 10 mülakat hatası

Mülakatta heyecanını yatıştırman, kendinden emin ve bilgili bir imaj çizmen aslında düşündüğün kadar zor değil. Sadece sık yapılan yanlışlar hakkında fikir sahibi olman bile mülakatının çok iyi gitmesine neden olabilir ve seni diğer adaylar arasından öne çıkarabilir.

Quora’nın kullanıcıları arasında yaptığı araştırma, en sık yapılan ve negatif bir iş görüşmesi deneyimine neden olan hataları kapsıyor. Görüşmeye gitmeden önce bu hatalara göz atabilirsin.

Kendini “fazla” göstermek

Muhakkak mülakatlarla ilgili sessiz kalmaman ve kendini göstermen gerektiğine yönelik tavsiyeler duymuşsundur. İşte bunun da bir sınırı olduğunu bilmek gerekiyor. Kendini çok fazla öne çıkardığın, gerekli olmayan konularda bile kendini çok fazla ifade ettiğin bir senaryoda karşı taraf bunu bir “Ego şov” olarak algılayabiliyor ve durumdan pek hoşnut kalmıyor. Kendini fazlasıyla göstermenin bir risk olduğunu unutmaman, kendini çok fazla ifade etmektense “kendinden emin” ifadeler kullanmanın daha önemli olduğunu bilmende fayda var.

Ödevini yapmamak

İçinde bulunduğumuz dijital çağda artık online olarak herkesin ve her şeyin dijital bir ayak izi var. Takibin bu derece kolay olduğu bir dünyada bunu avantaja çevirmek çok kolay ve tamamen senin elinde. Şirket, iş, işe alım uzmanı gibi önemli noktalarda ödevini yaparak görüşmeye gidebilirsin. Hazırlıklı olman hem seni etkileyici bir aday yapar hem de özgüveninin yüksek olduğu bir görüşme geçirmeni sağlar.

Cevaplar uydurmak

Görüşmede fark yaratmak için her soruya bir cevabının olması gerektiğini, aksi halde şansının olmayacağını düşünebilirsin. Oysa her soruya bir cevabın olmayabilir ve bu çok normal. Çok emin olmadığın cevaplar vermemen, basitçe konuya hakim olmadığını söylemen bazen çok daha etkileyici olabilir, seni  zor duruma düşmekten kurtarabilir.

Hiç soru sormamak

Mülakatı tek taraflı düşünmemek gerekiyor. Hiç değilse yapacağın iş hakkında soracağın sorular seni öne çıkarabilir. İşe alım uzmanları, kendileriyle etkileşim içerisine giren adayları daha net hatırladıklarını, mantıklı sorular soran adayların çok daha fazla dikkat çektiğini ifade ediyor.

Gereksiz özür dilemek

Mülakatta elbette herkes gibi sen de hata yapabilirsin. Dilin sürçebilir, kendini istemediğin bir şekilde ifade edebilirsin. Söylediğin şey kırıcı, yanlış anlaşılacak bir şey olmadığı sürece yaptığın her ufak hata için özür dilemen gerekmediğini bilmelisin. Gereksiz ve sık özür dilemenin bir zayıflık ve güçsüzlük imajı çizdiğini unutma.

Yanlış tokalaşmak

Yanlış bir tokalaşma elbette tek başına bir işi alamama nedeni olamaz. Fakat güçlü ve etkili bir etkileşim için son derece önemli. Karşı tarafın elini çok güçlü ve uzun süre sıkmamalı, ancak aynı şekilde çok güçsüz bir tokalaşmayı da tercih etmemelisin. Kısa, kendinden emin ve göz teması eşliğinde yapılan bir el sıkma hareketi imajını güçlendirecektir.

Mevcut işverenin hakkında şikayet etmek

Asla yapmaman gereken şeylerden biri de sıklıkla işinden, işvereninden şikayet etmek. Kısaca elbette memnun olmadığını ifade edebilirsin. Ama bunun üzerinde uzun uzun durmaman, işvereninin şahsına yönelik ifadeler kullanmaman çok kritik. Hiç bir işveren, bir adayın sırf eski işverenini sevmiyor diye kendi ekibine katılmak istediğini düşünmek istemez. Böyle hissettirdiğinde ise seni muhtemelen tercih etmez.

Sürekli “evet” ya da “hayır” demek

Çok uzun ve detaylı cevaplar vermeye gerek olmadığı gibi, iş görüşmesinde sana sorulacak sorulara sıklıkla sadece evet ya da hayır dememen de önemli. Kişiliğinden ve yeteneklerinden bir iz taşımayacak bu cevaplar sıradan, parlak olmayan bir aday sanılmana neden olabilir.

Fazla çalışılmış cevaplar

Mülakatta üzerinde fazla çalıştığını, çok fazla pratik ettiğini belli eden cevaplar da vermemen gerekiyor. Sorular ve onlara vereceğin cevaplar üzerinde elbette düşünebilirsin. Ama düşüncelerini doğallıkla ifade etmenin çok daha etkileyici olacağını unutma.

Telefona bakmak

Görüşme esnasında telefonunu sessize alarak masaya koymamalı, tamamen kapatmalısın. Bu şekilde dikkatin dağılmaz, telefon ekranına bakarak yanlış bir izlenim vermemiş olursun.

KAYNAK : https://www.kariyer.net/kariyer-rehberi/iste-en-sik-yapilan-10-mulakat-hatasi/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ