FirmaHBR.COM'a Hoşgeldiniz!

İşe girmeden kurum kültürüne dair sorman gereken 7 soru

İlgilendiğin bir şirkete iş başvurusu yapmayı düşünüyor ya da mülakata girdiğin bir görüşmede teklif aşamasında mısın? Peki dışarıdan çekici gelen ve başvuru yaptığın bu şirketin, kurumsal kültürü gerçekten sana uygun mu bunu merak etmiyor musun?

İşe girmeden kurum kültürüne dair sorman gereken 7 soru

İlgilendiğin bir şirkete iş başvurusunda bulunmayı düşünüyor ya da başarıyla geçen bir mülakatın ardından iş teklifi bekliyor olabilirsin. Peki işe girmeyi hedeflediğin bu şirketin kurum kültürü gerçekten sana uygun mu? 

Bir şirkette mutlu ve verimli çalışabilmen için, kurumun değerlerini benimseyebilmen çok önemli! Bu da ancak işe giriş aşamasında öğrenmen gereken bilgilerle mümkün. İş arama sürecinde üstünde durman gereken çok şey olsa da, bunların belki de en önemlisi iş yeri ile değer yargılarının ne derece uyuştuğu konusu. Mülakattayken işverenler seni genel olarak 3 temel çerçevede değerlendiriyor:

Profesyonel kariyerin (CV) Kişiliğin İşe uygunluğun

Kurum kültürü, çalışanların kendilerini şirket içinde nasıl konumlandırdıklarına ilişkin fikir verse de kendine has bir kurum kültürü kurmanın ne kadar önemli olduğunu ve bunun başarıyı ne derece etkilediğini öngöremeyen birçok lider var. Ancak işverenler, kurum kültürünün yetenekli kişiyi cezbettiğini ve kurumun diğerlerinden ayrışmasını sağladığını unutmamalı. Yapılan araştırma sonuçlarına göre kurum kültürü kavramı, şirketlerin yetenekli elemanları bünyesinde nasıl tutması gerektiğine ilişkin fikir vermekle kalmıyor, iş arayanlar için de bir sonraki adımlarını atarken yol gösterici bir nitelik taşıyor.

Mülakatta, potansiyel işvereninle konuşurken kurum kültürüne ait birtakım sorular sorman şirkete uygunluk durumunu anlamanı sağlayabilir. Bu noktada sorabileceğin sorular şunlar olabilir;

1- Şirket, çalışanlarının başarısını sürdürmesine yardımcı olmak için herhangi bir destek ve eğitim veriyor mu?

2- Çalışanlar arası iletişim hızlı ve düzenli bir şekilde sağlanıyor mu?

3- Çalışanlar daha iyi olmaları konusunda teşvik ediliyor mu?

4- Kişisel değerlerle şirketin değerlerinin uyumuna önem veriliyor mu?

5- Çalışanlar adil bir şekilde ücretlendiriliyor mu?

6- Yan haklar diğer şirketlerle kıyaslandığında tatmin edici mi?

7- Şirketin yapılan işi ödüllendirmek için kullandığı bir ödül sistemi var mı?

Tahmin edebileceğin gibi yukarıdaki sorular eski işinden ayrılırken, çıkış mülakatı sırasında şirketi değerlendirmen için sana sorulan sorularla büyük benzerlik gösteriyor. Bu nedenle, yukarıdaki soruları daha en başta sorman, iş başvurusu yaptığın şirketin beklentilerini karşılayıp karşılamayacağı konusunda sana oldukça fikir verecek.

KAYNAK : https://www.kariyer.net/kariyer-rehberi/ise-girmeden-kurum-kulturune-dair-sorman-gereken-7-soru/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ